Eesti Vabariigi taasiseseisvumine saatis ajalukku hulga nõukogudeaegseid tehaseid, kolhoose, baase ja valitsusi. Mitmed suured jäid ka alles, jätkates tegevust oma senise nime all – Baltika, Standard, Liviko, Kalev, Leibur jt. Ent nii mõnegi tänase teada-tuntud ettevõtte nime tagant aga osatakse üha harvem ära tunda tema eelkäijat.

Kaheksakümnendate algul hakati Nõukogude Liidus partei otsuse korras mittemustmulla piirkondade majandeid abistama. See oli ka põhjus, miks loodi Kolhoosidevaheliste Ehitusorganisatsioonide Mehhaniseeritud Rändkolonn ehk EKE MRK. Rändkolonni esimeseks ja ühtlasi suurimaks väljakutseks sai Karjala ANSV, kuhu esimene vahetus ühes kogu tehnikapargiga saadeti 1982. aastal. Rändkolonni ülesandeks oli välja ehitada sovhoosikeskus Lahdenpohja rajoonis mitte kaugel Soome piirist asuvas Miinala külas. Kümmekonna aasta jooksul kerkisid Miinalas töökojad, kütusehoidla, kortermajad, lasteaed, kauplus-restoran jt ehitised.

1986. aastal sai EKE MRK juhiks Toomas Luman ning pärast tema lahkumist 1989. aastal hakkas ettevõtet juhtima Toomas Annus. Ajad muutusid ja 1990. aasta novembris loodi juba firma EKE Merko ning järgmisel kevadel osteti üles EKE MRK vara. Ettevõtte suuromanikuks sai Annus, kes koos teiste tegevjuhtidega selle erastas.


Avalehele
26 Kommentaari
Loe veel: