EE Mees

Neli aastat tagasi asendusid kroonid eurodega ja mündid polnud enam tühipalja raskus rahakotis. Mündid on igapäevane maksevahend mitte ainult1 lastel. Veeretades näppude vahel järjekordset münti, ei pruugita aga teada, et sellel võib olla kümme või isegi sada korda suurem väärtus.
Koos euro tulekuga tekkis paljudel kogumishimulistel uus hobi - kollektsioneerima hakati eri maade euromünte. Reisivatele inimestele on erinevad mündikujundused tuttavad. Möödunud aastal lisandus euroalaga meie lõunanaaber Läti ja tänavu Leedu ning nüüd on uueks väljakutseks kokku saada Läti tütarlapse ja Leedu ratsanikuga euromündid.
Riikide müntide kollektsioneerimine pole eriti kulukas. Kogumise teeb huvitavamaks ja loomulikult kallimaks see, kui eurode hingeellu sügavamalt sisse vaadata.

Igal aastal uued mündid
Alates 2004. aastast antakse välja ka kogujatele mõeldud münte. 2eurosed mälestusmündid (commemorative coins) on ringlusse lastavad erimündid, millel on liikmesriiki tähistava ehk rahvusliku külje tavakujundus asendatud erikujunduse-ga, et jäädvustada teatavat sündmust või teemat.
Mälestusmünte ei tasu segamini ajada meenemüntidega (collector coins), mis vermitakse väärismetallidest. Kuna meenemündid ei ole mõeldud ringlusse laskmiseks (kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes emiteerinud riigis) ning nende nimiväärtus, läbimõõt ja kaal on teistsugused kui tavapärastel müntidel, jätame selle teema siinkohal puutumata.
Esimese 2eurose mälestusmündi emiteeris Kreeka Ateena olümpiamängude auks 2004. aastal. Iga euroala riik võib 2eurose mälestusmündi välja anda kord aastas, paljud on seda võimalust ka kasutanud. Mälestusmündi temaatika valib iga maa ise. Luksemburgi mündid on kõik
seotud suurhertsog Henriga, Saksamaa on valinud maakondi ja Hispaania UNESCO pärandit tutvustava temaatika. Oma mündi tegemise komme on ka Euroopa Liidu eesistujariigil.
Mündi turuhind sõltub eelkõige tiraa-žist. Tavariikide (v.a Vatikan, San Marino ja Monaco) mälestusmüntidest kõige kallim on Soomes 2004. aastal Euroopa Liidu laienemise puhul välja antud münt, mille turuhind on praegu 40-50 eurot. Kalleid münte on teisigi: 15-20 eurot maksab 2005. aasta Belgia majandusliitu tähistav ja 2014. aastal Belgia Punase Risti 2euro-ne, üle 10 euro maksavad Belgia Atomium (2006), Hollandi Erasmus (2011) ja Malta valimised (2011).

Euroala riikide ühised mälestusmündid
Kõik euroala riigid võivad välja lasta ka ühise mälestusmündi. Seni on neid emiteeritud kolm: 2007. aastal Euroopa Liidu 50. aastapäeva ja 2009. aastal Euroopa Majandusühenduse 10. aastapäeva puhul ning 2012. aastal, tähistamaks eurosula-raha 10. aastapäeva. Ühistel mälestusmün-tidel on kujundus sarnane (v.a Luksemburgil, kes lisab alati väikese nüansi), ainult mündil olevad tekstid on rahvuskeeltes.
Müntide tiraažid on riigiti erinevad ja see määrabki turuväärtuse. Nii näiteks maksab Sloveenias välja antud 2007. aasta Euroopa Liidu 50. aastapäeva münt 25-30 eurot, sest selle tiraaž oli kõigest 400 000. Teiste maade sarnase kujundusega münte vermiti miljonites ja hind on seetõttu vaat et kümme korda odavam.
Omamoodi käitub Saksamaa, kes kõiki väljaantavaid münte vermib viies tehases. Kes tahab kokku saada täiuslikku kogu,
peab ostma alati kõik viis münti (nendel on vastava vermikoja tähis A, D, F, G või J). Kuna igal vermikojal on kindel tiraaž, võib juhtuda, et kaks münti, mis erinevad ainult ühe tähe võrra, võivad maksta eri hinna.

Eksitus vermikojas tõstis mündi hinda
Lisaks erimüntidele vermitakse igal aastal juurde käibemünte. Tõelised numismaati-kud püüavad kokku saada kõikide aastakäikude komplektid, tavakollektsionäärid lepivad ühe komplektiga igast riigist.
Käibemüntide reversite kujundust võivad muuta ainult monarhiariigid. Näiteks 2008. aastal muutus Belgia ja 2010. aastal Hispaania euromüntide revers. Kuigi muudatus piirdus vaid vapi liigutamisega, on põhjust jälle kõigil mündisõpradel uut kujundust otsima hakata.
2007. aastast muutus kõikide euromüntide esikülgede kujundus, kui Euroopa Liidu liikmesriikide kaart asendati Euroopa geograafilise kaardiga. Selline väike, enamikule märkamatuks jääv muudatus tõi kaasa ka ühe kurioosse juhtumi 2006. aastal Soome 2eurostega. Nimelt 11 miljonist käibele lastud mündist 55 000 vermiti ekslikult uue kaardi kujundusega. Sellest loomulikult tuleneb müntide erinev turuhind - nn praakmündi eest küsitakse sada eurot. Uskumatu, aga meile nii tuttaval ja tavalisena tunduval murakaõiega 2eurosel võib olla 50 korda suurem väärtus. Seetõttu tasubki alati pilk peale heita, enne kui mündist loobute.

Väikeriikidel kõrgemad hinnad
Kolm euroala väikeriiki - Monaco, Vatikan ja San Marino - on aga müntidest teinud tõelise äri. Nende nimiväärtusega münte ei olegi võimalik saada. Veel enam, näiteks San Marino vermib igal aastal ühte münti komplektist eriti vähe. Väiksem tiraaž tingib kõrgema hinna ja nii maksab
2eurone ühel aastal 15 eurot ja järgmisel aastal 100 eurot. Mõnel aastal on hinnatõstjaks
hoopis 10sendine turuväärtusega 20 eurot.
Vatikan müüb oma münte ainult komplektina. Mündikomplektide hinnad on väga erinevad: kõige odavamalt võib kätte saada 2013. aasta oma 80 euroga, sellest kümme korda kallim on näiteks
2002. aasta väljalase. Vatikani käibemüntide kujundus muutus 2006. aastal, kui paavst Johannes Paulus II asemel tuli reversile paavst Benedictus XVI. Kahe paavsti valitsemisaja vahel emiteeriti
2005. aastal Vatikani linnriigi ajutise juhatuse – kardinalide nõukogu – vapiga mündid, mis väikese tiraaži tõttu on eriti kallihinnalised.
Kõige haruldasemad on Monaco mündid, ka neid on kahe kujundusega: prints Rainier III ja aastast 2006 prints Albert II. Kuna münte vermitakse vähe ja sedagi mitte igal aastal, võivad komplektide
hinnad küündida koguni 1000 euroni.

2eurone 500kordse hinnaga
Kõik eelnev käis nende kolme riigi tavamüntide kohta, mälestusmündid on loomulikult veel kallimad. Vatikan ja San Marino annavad igal aastal välja 2eurose mälestusmündi ja väikese
tiraaži tõttu jäävad hinnad 50 ja 300 euro vahele. Kõige kallim 2eurone on aga pärit Monacost.
2007. aastal valmistati esimene Monaco mälestusmünt ning seda kõigest 20 001 tükki. Münt
anti välja, tähistamaks vürstinna Gracia 25. surma-aastapäeva. Selline haruldus nõuab ka haruldast hinda – turul tuleb Grace Kelly profiiliga 2eurose eest välja käia vähemalt 1000 eurot.
Kõrge hind on tinginud selle, et turule on paisatud võltsingud. Nende eest küsitakse
mõistlikku hinda, umbes 10 eurot.

Kõige väärtuslikumad 2eurosed mündid:

  • Monaco 2007 (Grace Kelly) 1400 eurot
  • Vatikan 2002 (Johannes Paulus II) 340 eurot
  • Vatikan 2005 (kardinalide nõukogu vapp) 220 eurot (saadaval ainult komplektina, ülejäänud mündid maksavad teist samapalju)
  • San Marino 2004 (Bartolomeo Borghesi) 120 eurot
  • Belgia 1999 (saadaval ainult komplektina, ülejäänud mündid maksavad teist samapalju, väärtuselt järgmine on 2sendine – 50 eurot) 110 eurot 
  • Soome 2006 (praak, vale Euroopa kaart) 105 eurot
Allikas: www.euro-coins.tv

Hinnad on keskmised turuhinnad. Arvesse on võetud kataloogide ja oksjonite hindasid. Tegu on UNC müntidega (mitte käibel olnud, kriimudeta).