„Tarmo Sild lükkas mind ämbrisse ja Lextal müüs mind maha,“ ütleb Aivar Tõnisson. Tema jutt käib Tallinnas Viru tänav 24 asuva nn McDonaldsi maja ümber viimasel viiel aastal toimunud juriidilistest lahingutest. Septembrist alates on ta ise sama majaga seoses kriminaalkurjategija: raamatupidamiskohutuse rikkumine ja 127 000 euro omastamine. Ta on kaotanud töö, raha, kodu ja mis talle endale eriti kurb – kuldse Land Roveri.
„Aga ma ei ole varas, küsi kellelt tahes, mina viisin raha Tarmo Silla kätte,“ vannub Tõnisson. Tõnisson pole oma uskumistes üksi. Kohtupaberite sirvimine näitab, et samas suunas – Tõnisson oli ainult ettur suures mängus – mõtlesid ka prokurör, pankrotihaldur ja lõpuks isegi vastaspoole esindajad.
Kui tahta kirjutada kõigist McDonaldsi maja ümber käinud võitlustest, juriidilistest vaidlustest, nõuetest, kriminaal-, tsiviil- ja ei tea mis kõigist asjadest, tuleks lugu pikem kui Mart Poomi 500-leheküljeline raamat. Kõik Eesti tuntumad advokaadibürood on selle hoone ümber vaielnud. Kümme aastat tagasi proovis Meelis Lao oma meetoditega majas kontrolli saada. McDonaldsi maja võib-olla üks Tallinna magusaimaid kinnisvarasid, aga see maja on ka neetud. Teeme seega lühidalt ja räägime ainult ühest peatükist, kui aastal 2008 saab Viru 24 suuromanikuks pankur Rain Lõhmus.
Täpsemalt saab Lõhmus hoonestusõiguse omanikuks, kuid kinnisvaraäris loebki lõpuks hoonestusõigus. Kes kontrollib hoonestusõigust, see kontrollib ka raha, mida majast annab välja pigistada. Lõhmus saab peremeheks pooljuhuslikult. Eelmine omanik Villu Tragon – pankrotihaldur, ärimees ja lõpuks pankrotimeister – on Lõhmusele võlgu jäänud ja põhimõtteliselt võla katteks võtabki Lõhmus Viru 24 maja hoonestusõiguse endale.
McDonaldsi maja pole Lõhmuse prioriteetide seas kõrgel kohal. Ta on LHV suuromanik, kes eelistab Eestist pehmemaid maksukliimasid, suuremate huvide ja äridega. Nii volitab Lõhmus Viru tänava majaga tegelema peresõbra ja oma advokaadi Tarmo Silla.
Sild on sellel hetkel advokaadibüroo Lextal tegevjuht ja partner, üks kõrgema lennuga Eesti juriste. Aga ka Sild ise ei hakka selle hoonega käsi määrima, vaid paneb hoonestusõigust kontrolliva Fixor Investi (Lõhmus Holdings AS on selle suuromanik) juhatusse Lextali töötaja Oliver Nääsi.
Nääs on 2008. aastal Lextalis uus töötaja, äsja ülikoolist tulnud, diplomilt on vaevalt tint ära kuivanud. Fixor Investi juhtimine on Nääsi esimene suur töö. Tema ainsaks kliendiks on Viru 24 pearentnik ehk osaühing Tartelone. Selle juhataja ja omanik ongi eelmainitud Aivar Tõnisson. „Viru tänava kunn,“ nagu ta enda kohta ütleb.
Viis aastat hiljem on aga ühed kohtus süüdi. Teised rahast ilma. Kolmandad pankrotis ja neljandate nimi määritud. Mis juhtus? Kes oli süüdi? Kes tõmbas kellel naha üle kõrvade?

Avalehele
5 Kommentaari
Loe veel: