Nokia 7900 Prism (vasakul) ja 7500 Prism. NOKIA
Uudismudelite seast leiame äriinimesele mõeldud uue kommunikaatori, N-seeria uue multimeediapilli, noortele ja eksklusiivsema maitsega inimestele loodud moetelefonid, Sony Ericssoni omadega (lõpuks ometi) võistelda üritavaid pleiereid... Lihtsaid telefone, keerulisi telefone, kõikvõimalikest vidinaist rääkimata.

Trenditeadlikele

Nokia Symbian S40 opsüsteemi kasutavad värsked Prism-seeria telefonid tahavad jõuda trenditeadlike inimeste taskutesse.

Aparaadi disainis – nagu nimigi vihjab – on kasutatud kolmnurkadeks jagatud rombe. Nupudki on kolmnurksed, nagu ka välklamp aparaadi tagaküljel. Kas sellise telefoni kasutamine pole ebamugav? Kummalisel kombel mitte. Pärast veerandtunnist harjumisaega saab numbrit valida või lühisõnumit kirjutada sama mugavalt kui tavapärase aparaadiga. Disain seevastu püüab pilku – näitasin odavamat Prismi mitmele tuttavale ning enam kui pooled neist hakkasid paari hetkega telefoni ihaldama. Seda enam, et uustulnukad on ebanokialikult õhukesed ja istuvad käes suurepäraselt.

Kallimat, esialgse info kohaselt umbes 6000­kroonist 7900 Prismi ümbritseb must alumiiniumkorpus. Aparaadi ekraan viskab vahvaid vempe: taustapilt muudab kogu päeva jooksul oma värvi sõltuvalt kellaajast, signaali tugevusest ning akus oleva energia hulgast.

Klaviatuuri taustavalgustust saab valida 49 tooni hulgast – seega pole eriti tõenäoline, et kohtad mõnda samasuguse aparaadi omanikku ja tema telefon näeb sinu omaga täpselt samasugune välja.

Mälu on 3,5G-telefonis tervelt gigabait – seda peaks olema 2megapikslise aparaadiga pildistamise jaoks ning kaasaskantavale muusikale küll ja veel.

7900 Prismi suurima puudusena ei saa aku laadimisega samal ajal muusikat kuulata, sest nii laadimine, failide kopeerimine kui ka kõrvaklappide ühendamine käib korpuse pea ainsa ava, USB-pistiku kaudu.

7900 odavamat, tõenäoliselt veidi üle 3000 krooni maksma hakkavat sõsarmudelit 7500 Prism
ümbritseb plastkest, kuid sellest hoolimata istub aparaat mõnusalt käes. Eemalt vaadates ei hakkagi see odavus silma, sest disain teeb oma töö. Ekraani- ja valgustusmäng odavamal mudelil puudub, vahetada saab vaid kolme värvi tagakaanetihendeid. See-eest võid kuulata muusikat samal ajal, kui telefon laeb.

Erinevalt kallimast vennast kasutab 7500 muusika ja piltide salvestamiseks mälukaarti – poolemegane kaart antakse telefoniga kaasa. Mälukaardi vahetamiseks tuleb paraku tagakaas ja aku eemaldada.

Ilusale trendiinimesele
Nokia 8600 Luna paistab silma pehmelt ümara disainiga. Pigem maitseka aksessuaari kui telefonina mõjuva vidina korpuses on kombineeritud klaasi ja sametiselt musta roostevaba terast – kui klaasklapp sulgeda ja nihutada klaviatuuri kohale, siis jääb numbrivalgustus mõneks hetkeks läbi klapi kumama. Luksuslikul kumal on hind – telefon maksab pisut üle 10 000 krooni.

Telefoni pisike nupustik on üllatavalt mugav ning klaasklapp selle kohal liigub mõnusamalt ja sujuvamalt kui enamikul moepillidel. Luna ekraan on üllatavalt kirgas ja sellele kuvatav pilt paistab ühtmoodi hästi nii kuu- kui ka päikesevalguses.

S40 opsüsteemiga Lunal on sama viga mis 7900 Prismil – kuna telefoni pea ainsaks avauseks on USB-pistik, siis pole võimalik samal ajal telefoni laadimisega sellest muusikat kuulata. Et telefon on pisike, pole ka akul kuigi palju jaksu. Telefonil on kõneaega veidi üle 3,5 tunni, reaalses elus tuleb teda vähemalt üle päeva laadida. Metallkesta tõttu on telefon ka üsna raske – 140 grammi pisikese telefoni kohta on pisut liiga palju.

Lõbutsejatele
Inimestel, kes tahavad telefoniga muusikat kuulata, mängudega aega viita ning veidi ka pilte klõpsida, on põhjust rõõmustamiseks. Nokia hakkab peatselt müüma uudismudelit N81, mis on eelkäijast tunduvalt õhema ja pilku­püüdvama disainiga. Pleieri juhtimiseks ja mängimiseks on meelelahutuspillil eraldi nupud. Uudiseks on ka kolmemõõtmeline menüü.

Aparaadi hinnasildile kirjutatakse esialgsetel andmetel ilmselt umbes 6000 krooni. Muusika ja mängud asuvad mälukaardil, mida saab vahetada telefoni välja lülitamata. Kuna tegemist on muusikatelefoniga, siis saad kõrvaklapid ühendada 3,5 mm pistikusse – väga mõnus, et enam ei pea leppima tavaliselt keskmiselt geniaalsete müügikomplekti kõrvaklappidega, vaid saad enda omi kasutada.

Nokia tuleb välja ka tuhatkond krooni kallima mudeliga, milles 8 GB mälu.

Melomaanidele

Lõpuks ometi hakkab Nokia valmistama muusikatelefone, mis ehk suudavad võistelda siiani turgu valitsenud Sony Ericssoni Walkmanitega.

Õhuke Nokia 5310 XpressMusic on veidi alla sentimeetri paks ja kaalub 71 grammi. Muusikat suudab pleier mängida kuni 18 tundi järjest, mälukaardina saab kasutada kuni neljagigabaidiseid microSD-kaarte. Iseenesest mõista on telefoni esiküljel nupud pleieri juhtimiseks. Võib loota, et Eestis hakkab pleiertelefon maksma alla 4000 krooni.
Teine uudismudel, liugklapiga 5610 XpressMusic on sõsarast seitse millimeetrit tüsedam ja kaalub veidi üle saja grammi. See-eest saab sellega muusikat kuulata 22 tundi järjest.

Kaameragi on sellel mudelil väiksemast kaaslasest parem, 2megapikslise asemel 3,2megapiksline. Kogu mängu ilu eest tuleb kukrut kergendada samuti rohkem – tõenäoliselt umbes 5000 krooni jagu.

Mõlema muusikatelefoni heli kvaliteet peaks ületama kõikide eelkäijate omi. Nimelt on muusika esituseks neis eraldi Hi-Fi-kiip.

Äriinimesele

Suve alguses tõi Nokia müügile uue kommunikaatori E90, mis on tavapäraselt raske ja soliidne, kuid nutikuselt seljatab eelkäijad täiega.

Proovisin suvel seda nädal-paar ning esmamulje oli üsna hea. Aparaadi seadistamine läks üllatavalt valutult ja kiiresti. Telefoni sisemine ekraan väärib ainult kiidusõnu – pilt sellel paistab terav ning mahutab probleemideta ka veidi suuremaid andmetabeleid. Nupustik on mugav, kuigi aparaadi suurte mõõtmete tõttu jäi mu pöial vahel lühikeseks, et klõpsida klaviatuuri keskel asuvaid nuppe.  

Kahjuks ei õnnestunud mul sünkroniseerida tavalist Outlooki kirjakasti. Suurt vahet küll pole, sest enamik ärikasutajaid pruugib Exchange’i serveriga sünkroniseerimist ning see toimis laitmatult.

Tavainimesele

Normaalsetele erivajadusteta inimestele mõeldud tooteportfell saab samuti peatselt tõhusat täiendust. Esile võib tuua mustas korpuses merekarbidisainiga mudeli 6555, mille väliskaanel ilutseb analoogkell, gigabaidise sisemäluga õhukese 6500 Classicu ja selle 1,7 sentimeetri paksuse liugklapiga sõsarmudeli ning lihtsa 3,5G-telefoni 6121.

Järeltulija saab ka säästutelefon Nokia 1200, mille noorem vend 1208 paistab silma värvilise ekraani, tolmuvaba klaviatuuri ja taustamürafiltriga.