Vallo Kruuser

Sageli toovad suuri muutusi kaasa näiliselt väikesed asjad. Mõni kuu tagasi muutis Maailma Arstide Liit Genfi deklaratsiooni, mida võib pidada 2500aastase Hippokratese vande nüüdisaegseks versiooniks. Kui varem pidid arstid keskpunkti seadma patsiendi tervise, siis nüüd peavad arstid teenima patsiendi tervist, heaolu ja autonoomiat. Mida see muudatus endaga kaasa toob?

Meditsiin on juba mitu viimast aastakümmet liikunud patsiendi autonoomia tunnustamise poole. Patsiendil on õigus teada, mis tema tervisega toimub, millised on ravivõimalused, ja koos tohtriga otsustada, milline ravi valida.

Aga selleks, et patsient teeks võimalikult adekvaatse otsuse, peab arst oskama info edasi anda nii, et inimene saab aru. Inimesel on alati õigus pakutud ravist keelduda.

Teie olete onkoloog. Veel paar aastakümmet tagasi arvati, et kui inimesel on vähk, on patsiendi heaolu nimel parem talle raskest diagnoosist mitte rääkida.

Jah, kui mina 1985. aastal tööle tulin, oli omamoodi ülemineku aeg – seda juhtus küll ja veel, et patsientidele ei öeldud nende täpset dia­gnoosi. Paljude ­vähidiagnooside puhul aeti mingit kägu. 

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: