TASAKAAL PAIGAST: Triin Lellepi saadud suur meediakajastus paneb professionaalseid ooperilauljaid nördima. Foto: KALEV LILLEORG

Meil on hea meel, et ooperimaailm saab äkitselt sedavõrd palju tähelepanu, et iga meediakanal sellest rääkida soovib. Paraku ei saa me kollektiivselt nõustuda selle kajastuse kvaliteediga. Kahtlemata on Eestis ja ka maailmas palju noori talente ning me soovime neile edu nende ettevõtmistes, aga meie arvates on ebaeetiline nimetada kedagi Euroopat vallutavaks ooperitäheks fakte ja tegelikku tausta kontrollimata.

Ajakirjanik võiks olla haritud ka elementaarsel muusikalisel tasandil, kui ta kirjutab muusikutest või kajastab nende erialaseid tegemisi. Teemaga tutvumiseks on tänapäeval mitmeid lihtsaid vahendeid – nagu näiteks Youtube, kust saab kuulata artistide salvestusi, ning ka andmebaasid, kust saab kontrollida ooperiartistide tööhõivet.

Ootame ajakirjanikke väisama ka ooperietendusi, et oma silmaringi laiendada ja omandada teadmisi ooperisolistile vajalikest oskustest. Samuti ei tee halba asjatundjate arvamuse küsimine enne konkreetse artikli avaldamist või loo eetrisse paiskamist, et säilitada enda ja oma väljaande professionaalset mainet. Et valdkonda adekvaatselt kajastada, tuleks Eesti ning maailma ooperilauljate tegemistega kursis olla ja me julgustame ajakirjanikke end harima, et eksitav info vähemalt riiklikest meediakanalitest tavatarbijani ei jõuaks.

Antud käitumine on ebaeetiline nende suhtes, kes Eesti ooperikultuuri edasi arendavad ja selle nimel ooperimajades pühendunult tööd teevad. Seisame ühiselt selle eest, et säärase pretsedendi loomisega ei devalveeruks kuvand meie erialast.

27 Eesti ooperisolisti