Tervete sektorite kaupa on tuhanded firmad Eestis töö lõpetanud. Ees ootab mitmekümne­protsendine majandus­langus. Ükski idee ei ole katastroofilise majandus­kriisi peatamisel liiga radikaalne.

Kui rahandusminister Martin Helme ligi kaks nädalat tagasi ütles, et Eesti võtab majanduskriisi vastu võitlemiseks miljard eurot laenu, siis tundus see summa tohutult suur. Esimesed reaktsioonid olidki skeptilised. Nüüd on selge, et see summa on hoopis lootusetult väike. Eesti majandus tervete sektorite kaupa paneb ennast lihtsalt kinni ja jookseb rahast tühjaks. Massilise pankrotilaine ja meeletu tööpuuduse vastu on vaja radikaalseid samme.
See kriis on erakordne ja seda pole mõtet liiga palju võrrelda 12 aasta taguse finantskriisiga. Rakendusuuringute keskuse Centar ökonomist (ja ise ka väikeettevõtja) Indrek Seppo ütleb, et praegusel juhul on majanduses nii nõudlus kui pakkumine ühekorraga kinni pandud. Mitte lihtsalt turumajanduslikul põhjusel juhtunud, vaid otseselt seadusega keelatud: ei saa müüa, tulu teenida, palkasid maksta ja teiselt poolt ei saa osta ega tarbida. Ei ole mõtet rääkida, et leidke uued turud, tehke uued tooted, otsige uusi kliente ja struktureerige ennast ümber.


Avalehele
97 Kommentaari
Loe veel: