Vägev vaade: Pärnu Suursild valmimisaastal 1938. Foto: Eesti Filmiarhiiv

Pärnu sai 75 aastat tagasi Eesti moodsaima ja suurima silla – Suursilla. Taani firmalt tellitud silla ehitamine algas 1936. aasta kevadel. Nelja kauni kaarega Suursild valmis ettenähtud tähtajaks, aga läks maksma ümmarguselt 1,5 miljonit krooni. „Silla pikkus kaldasammaste vahel on 210 m ja kogupikkus kuni mullast ehitatud pealesõitudeni – 225 m. Silla kogulaius – 12,06 m. Sõidu- ja kõnniteed on asfalteeritud,“ kirjeldas Pärnu Päevaleht.

Laevade läbilaskmiseks käis Suursild keskelt lahti. Elektrimootorid tõstsid kaks raudklappi üles, milleks kulus üks minut, tugevama tuule puhul aga rohkem kui poolteist minutit. See Franz Krulli tehases Tallinnas valmistatud rauast tõstesild kaalus 74 tonni.

Muidu kenasti läinud ehitamist varjutas aga skandaal, millest rääkisid küll Soome ja Rootsi ajalehed, ent vaikisid meie omad. Vaid Pärnumaa Teataja avaldas 17. juunil 1937 lühiteate: „Eile esitas teedeminister kindral Otto Sternbeck riigivanemale ministri kohalt lahkumise palve. Riigivanem palus tal oma ametikohal edasi töötada, kuni valitsusliikmed puhkusel.“ Põhjuseks oli enam kui piinlik vahejuhtum.

Avalehele
3 Kommentaari