2TOALINE LASNAMÄEL: 50 m2. Tallinna kesklinna: 15 minutit (bussi või autoga). Pilet: 10 krooni. Tiit Blaat
Läinud aastal oli eluasemelaenude maht Eesti Panga andmetel 17 miljardit krooni. See on kõige kiiremini kasvav laenusektor Eestis.

Kui lugeda uute elamurajoonide reklaame, siis tundub, et alla paari miljoni krooniga ei ole mõtet uuest kodust üldse unistadagi. Ometi peab enamik eestlasi läbi ajama palju kasinamalt: näiteks Hansapank andis möödunud aastal Tallinnas eluasemelaenu keskmise suurusega 440 000 krooni ja pealinnast väljas 220 000 krooni.

Uurisime, millist kodu on praegu võimalik soetada poole miljoni krooni eest Tallinnas või pealinnast kuni 75 kilomeetri kaugusel. Järgmised kümme näidet tõestavad, et hinnad, mahud ja elukvaliteet erinevad mitmekordselt. (Hindade puhul võiks arvestada sellega, et enamiku puhul neist on kindlasti veel pisut ruumi tingimiseks.)

Kesklinna saab pisikorteri karbi

Täpselt poole miljoni krooni eest saaks osta ühetoalise korteri karbi lausa Tallinna kesklinnas, Koidu tänaval. Jaanipäevaks peaksid elanikud olema uude kolmekorruselisse majja sisse kolinud. Ka selle ühetoalise omanik, sest korter on juba müüdud. Selle raha eest saab endale linnamugavused: kaabeltelevisiooni, turvaukse, lukku käiva trepikoja, garaaži, rõdu ja gaasil töötava keskküte. Kinnisvaraarendaja on hinna sisse arvestanud kogu ehituse peale maalritööde ja santehnika, millega koos see korter maksaks ligi 600 000 krooni. Kes tahab parkimiskohta keldris, käib lauale lisaks 60 000 krooni (ka need on tänaseks müüdud).

Ka Tallinna mägedel saab 500 000 krooni eest enamasti ainult ühetoalise. Suurema korras korteri leiab hea õnne korral ainult Lasnamäelt, Mustamäelt või Koplist, Õismäelt kindlasti mitte.

Näiteks Lasnamäel pakutakse üht kahetoalist 450 000 krooniga, rõduga elamine asub üheksakorruselise maja seitsmendal korrusel. Heledates toonides värvitud seintega korteri seisukord on säilinud nõukogudeaegsena. Võib sisse kolida ja elada, hiljem aga teha sellise remondi, nagu hing ihkab ja rahakott võimaldab. Hind on suhteliselt madal seetõttu, et korterit müüv vanaproua tahaks kindlasti asemele saada ühetoalist kusagil Pelguranna kandis ca 350 000 krooniga, et pärast natuke elamisraha ka jääks. Ainult ta ei ole pikka aega midagi nii odavalt leidnud.

Tegelikult oleks Tallinnas võimalik ainult 400 000 krooniga osta lausa kolmetoaline korter. Täpsemalt Nõmmel, Toome puiesteel. Aga nagu pisikest korterit müüv maakler tabavalt ütleb, valitseb selles viie korteriga majas veel 19. sajand. Kütta tuleb ahjuga, kempsus käivad elanikud õue peal. Vesi ja kanalisatsioon tuleb alles ehitada lasta, see maksaks ca 20 000 krooni. Lisaks teha põhjalik remont vähemalt 100 000 krooniga - katus sajab läbi, seinad vajavad soojustamist.   

Kahetoaline Rummus 88 000 krooniga!

Kinnisvarapakkumisi uurides jääb mulje, et Tallinna naaberasulate (näiteks Keila, Jüri või Saku) korralike korterite hinnad on peaaegu samas klassis Lasnamäe omadega. Kuid kõige odavam korter pealinnale kõige lähemal (ca 40 km) on üks kahetoaline Rummus, mis asub viiekorruselise paneelmaja kolmandal korrusel. Lisaks veel rõdu ja hind ainult 88 000 krooni! Poolemiljonilisest eelarvest jääks lahedalt raha remondi tegemiseks ja sisustuse ostmiseks, kauba peale võiks veel korraliku autogi muretseda.

Korteris võiks kohe pärast ostmist sees elada. Elamist on remonditud lihtsate materjalidega, ainult aknaid ei ole vahetatud. Tõenäoliselt oli selle korteri hind nii madal lähedal asuva Rummu vangla tõttu. Aga kui tegu on Tallinnas tööl käiva inimesega, kas siis põhimõtteliselt on vahet, käib ta turvaukse taga magamas Lasnamäel või hoopis Rummus? Igal juhul leidus kiiresti keegi, kes vangla lähedust ei peljanud, sest sellegi korteri broneeris uus omanik juba ära, tehing ootab notari juures kinnitamist.

Märksa kallimalt (235 000 krooni) saaks kahetoalise korteri Ääsmäel (28 km Tallinnast). Selles majas tuleb kütta ahju ja lisaks veel kasutada elektrikütet. Siin on tubades tehtud üsna kaasaegne remont, kuid köök vajab kapitaalremonti, vannitoa aset täitev dušinurk on kasutuskõlblik.

Kui Rummus asus bussipeatus majast paari minuti kaugusel, siis Ääsmäele bussid sisse ei keera. Bussid peatuvad kilomeetri kaugusel Pärnu maanteel. Ometi leidis ka see korter paari nädalaga, mis kulus selle artikli kirjutamiseks, uue omaniku.

Või hoopis maja – suvilast häärberini

Aga milleks osta korter, kui on võimalik osta sama raha eest maja? Eriti siis, kui peres on lapsed. Enamik Tallinna-lähedastest asulatest on ju lasteaedade-koolidega hästi varustatud ja bussid-rongid-marsruuttaksod sõidavad korrapäraselt.

Alustame Tallinnale lähemalt, kus väikese eelarve juures tuleb leppida suvilaga. Näiteks pakutakse 399 000 krooni eest kahekorruselist suvilat Suurupis (ca 20 km Tallinna kesklinnast). Majas on kaks tuba, dušš ja saun, rõdu ja kamin. Kütta tuleb ahjuga. Lisaraha peab varuma ehituse lõpetamiseks, sest siseviimistlus on veel tegemata. Samas on rand ainult kilomeetri kaugusel ja suvila teiselt korruselt paistab meri koguni koju kätte. Ning värav käib lukus.

Pealinnast veel mõnikümmend kilomeetrit kaugemal saab endale poole miljoni krooni eest lubada suisa luksusliku suurusega maja ja krundi ostmist. 170 000 krooni eest on Kehras (40 km Tallinnast) müügil kahekorruseline puumaja. Kaheksa toaga hoone ehitati aastal 1938. Keset linna asuvas majas tegutses varem Kehra kommunaalosakond ja lillepood. Praegu on hoone tühi ja siia võiks lisaks elamisele rajada näiteks baari või poe – pisikeses linnas on need turunišid peaaegu hõivamata.

Loodus on Kehras ilus, linnast jookseb läbi Jägala jõgi. Teatud tuulesuunaga toob ebameeldiva haisu ninna ainult Kehra paberivabrik. Samas tuleb vähemalt esialgu leppida üsna askeetlike tingimustega nagu ahiküte ja asjaolu, et majas pole vett ega korralikku kanalisatsiooni. Põhjalik remont võib siin üsna kulukaks kujuneda.

Märjamaa lähedal Orgital (62 km Tallinnast) saaks 120 000 krooniga lausa kahekorruselise telliskividest maja. Tsaariaegsest punasest tellisest ehitatud hoone asub vanas mõisapargis. Kahjuks ei saa majas kohe peale ostmist elada, seal oleks vaja teha kapitaalremont, mille maksumus võib olla ca 200 000 krooni.

Maalilistest paikadest veel: Raplamaal (70 km Tallinnast) on müügis talu, mille krundi äärest voolab läbi jõgi. Hind 200 000 krooni. Tegemist on ehtsa palkidest puuvooderdisega talumajaga (ehitatud 1922), kus on kolm tuba, rehealune ja laut. Õuel on lahtine kaev ja talule on tehtud ka oma puurkaev, ainult pump tuleks sellele veel osta. Ja nagu kõik vanad talumajad, vajab seegi remonti. Lähima asula Kaiuni on siit kuus kilomeetrit, sealt sõidavad bussid Tallinna ja Raplasse.

Mõistliku hinna eest saaks endale soetada koguni mitmekorruselise maja koos suure töökojaga. 185 000 krooni eest pakutakse Järvamaal Anna lähedal (75 km Tallinnast) kahekorruselist häärberit, mille betoonseintega kõrvalhoonesse on rajatud kanaliga töökoda. Puitelamu vajab küll remonti, aga seal saab kohe sees elada. Lisaks oma pumbajaam. Kes siin näiteks autosid remontima hakata ei taha, võib üsna lihtsa vaevaga Tallinnas tööl käia – bussipeatus on majast ainult 600 meetri kaugusel ja sõiduks kulub veidi üle tunni.

Kaardile:

1TOALINE TALLINNAS: 38,5 m². Tallinna kesklinna: 5 minutit (trolli või autoga), 10-15 minutit (jalutades). Pilet: 10 krooni. (29)

2TOALINE LASNAMÄEL: 50 m². Tallinna kesklinna: 15 minutit (bussi või autoga). Pilet: 10 krooni. (53)

3TOALINE NÕMMEL: 50 m². Tallinna kesklinna: 20 minutit (autoga), 50 minutit (bussiga, Mustamäel tuleb ümber istuda). Pilet: 20 krooni üks ots. (65) 

2TOALINE RUMMUS: 52 m². Tallinna kesklinna: 1 tund ja 15 minutit (bussiga), kuni 45 minutit (autoga). Pilet: 23 krooni. (33)

2TOALINE ÄÄSMÄEL: 40 m². Tallinna kesklinna: 45 minutit (bussiga). Pilet: 11 krooni. (55)

SUVILA SUURUPIS: hoone 61 m², krunt 938 m². Tallinna kesklinna: 20 minutit kuni pool tundi (auto või bussiga). Pilet: 10 krooni. (27)

PUUMAJA KEHRAS: hoone 260 m², krunt 1145 m². Tallinna kesklinna: 35 minutit (rongiga), ligi tund (bussi või autoga). Pilet 15 krooni (rong), u 20 krooni (buss). (38)

TELLISKIVIMAJA ORGITAL: hoone 120 m², krunt 10 000 m². Tallinna kesklinna: 50 minutit (bussiga). Pilet: u 40 krooni.

TALU KAIU VALLAS: hoone 100 m², krunt 3,7 ha. Tallinna kesklinna: 2 tundi (bussiga), alla ühe tunni (autoga). Pilet: (44)

PUUMAJA KOOS TÖÖKOJAGA ANNAS: hoone 150 m², töökoda 120 m², krunt 32 000 m². Tallinna kesklinna: alla ühe tunni (autoga), tund ja 10 minutit (bussiga). Pilet: u 40 krooni. (43)