Tiit Blaat

Sportlik vabavõitlus võib võhikule tunduda stseenina kultusfilmist “Fight Club” (“Kaklusklubi”). Platsil voolab higi, vahel lendab verd. Pole ime, et hiljuti toimunud võistluse Raju 4 järel hakati veebi-kommentaariumides seda ala lihtsaks kaklemiseks tembeldama.  Võitlejad on aga nördinud: nad on ausad sportlased, haritud inimesed!

Raju õhtuse peamatši võitja Jorgen Matsi (26) on Tartu ülikooli psühholoogiadoktorant. Miks ta siis, oh õudust, niimoodi “kakleb”?

“Võistlusspordina on see väga huvitav ja dünaamiline ala. Ühest küljest hästi lihtne ja ürgne, teisalt sisaldab metsikult palju eri elemente. Minu jaoks on võitlussport pigem mäng selles tähenduses, nagu lõvikutsikad mängivad: näksivad üksteist, kord jääb üks alla, kord teine. Saadakse veidi haiget, ent on selge, kus on piirid, ja neid austatakse. See, et selles formaadis võib haiget saada, käib kontaktse mängu juurde! Ja ma armastan treeninguid – see on puhkus igapäevasest elust. Treeningul ei ole arste, tudengeid, keevitajaid. Pole noori ega vanu, rikkaid ega vaeseid. On lihtsalt inimesed, kes on tulnud mängima ja õppima-arenema mängu kaudu.” 

Vaata ka Ekspressi veebist pildiseeriat ja videot Jorgen Matsist!