2. mail tuli Tallinna kiirabil kokku kolmekümnel korral välja sõita üledoosist koomasse jäänud narkomaane päästma. See on sama palju kui terve tavalise kuu jooksul. Mida selline üledoseerijate hulga hullumeelne kasv teie jaoks tähendab?

Meile on see signaal sellest, et võibolla on kuhugi konkreetsesse piirkonda ilmunud uus narkomüüja. Harilikult on sellised järsult kasvavad üledoseerimised seotud kas sellega, et turule on tulnud puhtama narkoaine partii. Või üritab mõni narkodiiler võita klientuuri – segab ainet vähem, pakib seda suurematesse doosidesse. Tavaliselt tähendab see seda, et see narkodiiler ei ole ise narkomaan.

Miks see seda peaks tähendama?

No tavaliselt üritab narkomaanist diiler endale lisa varastada ja liiga puhast ainet klientidele ei müü.

Äkki on turule tulnud mingi uus senitundmatu tugev narkootikum? 

Üledooside laine kasv ei pruugi tähendada uue aine tulekut nagu 2002. aastal, kui massiivselt tuli turule fentanüül ehk nn "valge hiinlane". Tegelikult on turul veel mitmeid fentanüüli sugulasi ehk derivaate, sünteetilisi valu vaigistava toimega aineid, mille tarvitajad on heroiinisõltlased.  2002. aasta kevadel mingitel põhjustel ei olnud turul saada heroiini. See heroiin, mida müüdi, oli kehva kvaliteediga, puhta aine sisaldusprotsent vägagi madal. Narkomaanid harjusid sellega. Ja kui siis ühtäkki paisati turule fentanüüli või mis veelgi hullem, heroiini segatuna fentanüüliga, oli efekt selline, et kuu aja jooksul vajas kiirabi turgutamist üle saja üledoosi võtnu. Mõned üksikud ka surid.

Mäletan, et kui 2002. aastal rääkisid kõik elustatud narkomaanid nagu ühest suust, et tegemist on "valge hiinlasega" (vene k "belõi kitajets"), siis nüüd on narkomaanid aine nimeks öelnud "pers". Mis see on?

Pers ehk pärslane. Aine on “belõi pers” ehk “valge pärslane”.

Kas “pärslane” on narkoturul uus tegija?

Seda on ikka olnud siin vahelduva eduga. (Hiljem, pärast intervjuud märgib Heldna, et siiski mitte kauem kui vahest paar kuud - RR)

Mis vahe on "valgel hiinlasel" ja "valgel pärslasel"?

Nüüd läheb jutt küll väga keemiaks. Üks on fentanüül, teine trimetüülfentanüül.

Aga narkomaani ehk tarbija jaoks on vahe milles?

Nn "valge pärslane" on kuni tuhat korda heroiinist kangem. "Valge hiinlane" on kuni kuussada korda heroiinist kangem.

See on lihtsalt kokkusattumus, et just kevadel, nüüd ja kaks aastat tagasi, on üledooside hulk hüppeliselt kasvanud?

Kehtib väga lihtne turumajanduslik reegel - kui on nõudlus, on ka pakkumine. Ju siis oli just nüüd nõudlus just nn “pärslase” järele.

Ja see, et ühtäkki nii palju üledoose võetakse, on põhjustatud sellest, et ei olda uue kraamiga harjutud?

See võib oll üks põhjus, et ei osata oma kogust prognoosida.

Kaks aastat tagasi, kui narkomaane murdis "valge hiinlane", räägiti muu hulgas globaalsetest põhjustest. Et Afganistanis, mis on maailma suurim heroiini tootja, käib sõda. Ja just sellepärast pole seda siin eriti saada. Nii tekkiski võimalus uuele sünteetilisele ainele.  Kas nüüd, kui turul teeb ilma "valge pärslane", on ka mingeid üleilmseid tegureid märgata?

Põhjuseid võib olla mitu ja võime vaid spekuleerida, mis see täpselt on. Näiteks võib olla, et narkomaanid on "hiinlasega" sedavõrd harjunud, et tavapärane heroiin neid nii väga ei huvitagi. Ei meeldi enam, ei pruugi enam tekitada samaväärset joovet. Muide, paljud narkomaanid seda räägivadki. 

Samas on Eesti siiski väike ja piiratud tegijatega turg. Kui kusagil piirkonnas võtta mõni diiler kinni, võib see piirkond tükiks ajaks mingi aine osas kuivale jääda. Narkomaanid on sunnitud otsima mingeid muid variante.

Kas see nn “pärslane” on hinna poolest sarnane "hiinlasega"?

Kui doosi hinda vaadata, siis küll. Mõlemad on sada krooni. Sõltub muidugi sellest, kui kättesaadav aine parasjagu on. Vahel on hind tõusnud ka 125-150 kroonini.

Ja heroiinidoosil on sama hind?

Jah.

Kust "pärslane" pärit on? Kus seda tehakse?

Ei ole raudset kinnitust selle kohta, et seda toodetaks Eestis. Siin on küll amfetamiinilaboreid, GHB-laboreid, ecstasy-laboreid, aga me ei saa näpuga näidata, et seal või seal toodetakse fentanüüle. Ja ega seda pole nii lihtne toota.

Siiani on meil andmeid, et kraam on tulnud ida poolt. Kas siis Ukrainast ja ka Venemaalt.

Kummaline on seekord veel see, et kui 2002. aastal oli üledoseerimiste "epitsenter" Koplis, siis nüüd on neid abivajajaid üle linna. Millest see võib olla?

See tähendab, et diilerid kardavad pidada ühes kindlas kohas müügipunkti. See aeg, kus oli täpselt teada, et siin või seal on narkomüügipunkt, on möödas. Diilerite töö on muutunud mobiilsemaks. Üsna levinud on moodus, et päeval lülitatakse ainult tunniks ajaks telefon sisse. Kes selle aja jooksul jõuab helistada, sellega lepitakse kohtumine kokku, kaup antakse üle ja kõik. Päevatöö on tehtud. On olnud selliseid juhtumeid, kus diileri tunni aja kassa on 10 000 krooni.

Kas "valge hiinlane", mis kaks aastat tagasi oli uus tegija, hakkab taanduma?

Kõik on endistviisi olemas - on heroiin, on "hiinlane" ja on "pärslane".

Tarvitajate rühm on üks. Müüakse seda, mis parasjagu käes on. Kes saab hiinlast, müüb seda, kes heroiini, müüb seda jne. Kõigile leidub turg. Kui on hea kraam, siis selle juurde sõidetakse linna teisest otsast.

Millal võiks see praegune massiline üledoseerimine lõppeda?

Seda on väga raske prognoosida.