HIINA RAHVAVABARIIK: Eesti ärimehed ja sporditegelased Pekingis tellingutel. Vasakult esireas Neinar Seli (Estiko), Jüri Raidla (Raidla & Partnerid), Mart Siimann (Olümpiakomitee), paremal Gunnar Kraft (Sangar). Taga Jukka Tapio Pietiläinen (Kaleva Reisid), Martti Raju (Olümpiakomitee), Heldur Allese (Fiesta Reisid) ja Tiit Vähi (Sillamäe Sadam). Vladimir Bogatkin

Seda näitab Ekspressi analüüs, kus kõrvutasime kolme asjassepuutuvat nimekirja.

Ühelt poolt võtsime aluseks kaks värskeimat Eesti miljonäride edetabelit – Äripäeva 2005. aasta Eesti rikaste tabeli (500 nime) ning Ekspressi enda koostatud 2005. aasta dividendimiljonäride edetabeli (200 nime). Need tabelid on koostatud täiesti erineva metoodika alusel, kuid üritavad vastata samale küsimusele – kes olid 2005. aastal Eestis kõige jõukamad inimesed?

Võtsime kätte ka Arnold Rüütlit tema tähtsamatel visiitidel saatnud äritegelaste koondnimekirja, mille Ekspress koostas avalikult kättesaadavate andmete põhjal. Delegatsioonides osalenute loetelu algab 2002. aastast ja lõpeb presidendi äsjase riigivisiidiga Horvaatiasse.

Mida me nägime?

Ühisosa jõukustabelite esikümne ning presidendi saatjate vahel peaaegu puudub.

Kordagi ei ole 2002. aastast peale presidendiga äridelegatsioonis tähtsatele visiitidele kaasa reisinud enamik meestest, kes mullu teenisid rekordilisi dividende. Need on Tõnis Palts, Anatoli Kanajev, Mati Tusov, Aleksandr Denisoff, Vladimir Osovaljuk, Igor Lepetuhhin, Sergei Glinka ja Maksim Liksutov.

Kümnest Eesti rikkaimast inimesest Äripäeva metoodika järgi, kellest igaühe varanduse suurus ületab ajalehe hinnangul miljard Eesti krooni, ei näe me presidendi saatjate seas nelja aasta jooksul ainsatki nime. Lisaks juba nimetatutele on need Toomas Annus, Margus Kangro, Marcel Vichmann, Toomas Sildmäe, Heldur Meerits, Fjodor Berman, Viktor Levada ja Daniel Bain.

Erandiks on kaks tuntud naftaärimeest, ühiskondliku leppe algataja Aadu Luukas ja Endel Siff. Ekspressi mulluse dividendimiljonäride tabeli teine mees Siff (30 miljonit) käis mullu koos presidendiga Hiinas. Sama tabeli kolmas Aadu Luukas (27 miljonit) reisis president Rüütliga 2004. aastal Kasahstani.

Äripäeva tabelist on presidendiga kaasas käinud 14. koha omanik Enn Pant – 2002. aastal Norras.

Ja mida sellest järeldada?

Et kui rikkus on ärimehe edu kriteerium, siis Eesti majandust esindavad kõrgeimal võimalikul tasemel teise-kolmanda järgu staarid?

Et presidendil on kasutamata reserv, keda võtta tulevikus kaasa mingitele eriti olulistele riigivisiitidele – näiteks USAsse, Saksamaale või Venemaale?

Või et kui kellegi varandus ületab umbes 800 miljoni krooni piiri, siis edasi on ta juba nii tähtis, et talle enam ei sobi koos presidendiga reisida?

Arnold Rüütli ametlikud ja riigivisiidid
2002–2006

2002 Norra, Poola, Ungari, Ukraina

2003 Luksemburg, Malta, Rumeenia

2004 Armeenia, Island, Jaapan, Kasahstan, Küpros, Leedu, Taani

2005 Bulgaaria, Hiina, Läti, Portugal, Türgi

2006 Horvaatia

Presidendi reisiklubi tipud

13 Eesti majandustegelast on Arnold Rüütli välisvisiitidel äridelegatsioonis kaasa sõitnud vähemalt kuus korda. Rekordimees on Juhan Kolk kümne reisiga.

1. koht – kümme reisi presidendiga

Juhan Kolk (49)

Kütuse- ja kinnisvaraärimees

Alexela Trade ASi nõukogu liige, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige.

Ekspressi värskes 2005. aasta dividendimiljonäride edetabelis mahub 2,2 miljoni teenitud krooniga napilt esimese saja sisse. Äripäeva 2005. aasta Eesti rikaste edetabelis on Kolk 170. kohal, leht hindas tema varandust ligi 100 miljonile kroonile.

Omab üle kolmandiku Pärnu kütusemüügifirmast Maiben, mille teised osanikud on Urmas Past ja Kalev Kiis.

Teisi Kolgiga seotud firmasid: Balti Kinnisvara OÜ, mis haldab näiteks Tartu tuntud Atlantise ööklubi ja restoranihoonet Emajõe kaldal ning Tallinnas Decolte ööklubi maja Ahtri tänaval.

Kolk juhtis Eesti äridelegatsiooni presidendi mullusel Hiina-visiidil. Toona tekitas ajakirjanduses hämmingut asjaolu, et ärimeeste esindust juhib mees, kes on osanik pankrotistunud firmas Alexela Oil, millel tollal oli riigi ees 37 miljonit krooni maksuvõlga.

Tänase seisuga Alexela Oilil maksuvõlga enam ei ole.

"Presidendiga koos liikumine annab meile usalduskrediidi" (PM, august 2005).

2.–5. koht – üheksa reisi presidendiga

Vello Kunman (53)

Laia haardega tööstur ja kinnisvaraarendaja

Silikaat Grupi nõukogu esimees. Omab firmas enamusosalust. Üle poole tuhande inimese tööandja.

Äripäev hindas Kunmani varandust mullu ligi 420 miljonile kroonile, millega mees oli lehe koostatud Eesti rikaste edetabelis 35. positsioonil. Ekspressi mulluste dividendimiljonäride tabelis on Vello Kunmani osaks 3,4 miljonit krooni ja 58. koht.

Kunmani nimi peaks meelde tulema eelkõige neile, kes külastavad Tallinnas kunagise Silikaadi tehase ja kaubahoovi asemele kerkinud Järve ärikeskust. Silikaat Gruppi kuuluv Silikaat Kinnisvara kavandab sealsamas 15korruselise kõrghoone, Böckleri maja ehitust.

Kunmani firma Esraven müüb ehituskaupu Key kaubamärgi all.

Heino Priimägi (51)

Toidutööstur

Kommivabriku Kalev nõukogu esimees.

Äripäeva Eesti rikaste edetabelis 2005 alles 487. kohal, varanduse suurus lehe andmetel ligi 32 miljonit krooni. Ekspressi dividenditabelis teda ei leidu.

Tallinna Piimatööstuse üks vähemusosanik läbi Vipes Invest OÜ.

Sai 2004. aastal president Rüütli otsusega Valgetähe IV klassi teenetemärgi kui ettevõtluse edendaja ja omavalitsustegelane. On olnud ka Villu Reiljani ülemus. Kullamaa valla aukodanik, nõukogude ajal 13 aastat Kullamaa kolhoosi esimees.

"Äkkepulka ka ei võtnud, muidu pärast oleks öeldud, et punaparunid on kõik endale kahmanud" (Maaleht, 07.2004).

Aivar Reivik (49)

Masinatööstur, poliitik

Tallinna elektrimootoritööstuse Volta üks omanik ja juht. Väärika ajalooga tehas on asutatud 1899. aastal.

Tõnis Paltsu ajal oli Tallinna abilinnapea (Res Publica), vastutas linnaplaneerimise eest.

Ekspressi ega Äripäeva koostatud Eesti miljonäride edetabelitesse Reivik pole mahtunud.

Teised Reivikuga seotud firmad: Autokaupade müüja Ravor, Veerenni Autoteeninduse OÜ.

Viktor Saarestik (53)

Suka- ja sokivabrikant

AS Suva ainuomanik ja juht. Leiutaja.

Nõukogude ajal oli Suva sokivabrik tuntud nime all Punane Koit. Praegu tuntud hõbeniidiga sokkide tootjana.

Ekspressi ega Äripäeva koostatud Eesti miljonäride edetabelitesse pole Saarestik mahtunud.

6.–7. koht – kaheksa reisi presidendiga

Peep Siimon (45)

Katusekattemüüja

AS Esco tegevjuht. Viimsis asuv firma turustab Eestis Soome Weckmani katusekatteid ja terasprofiile.

Ekspressi ega Äripäeva koostatud Eesti rikkamate inimeste tabelitesse pole ta mahtunud.

Siimoni nimekaim Peep Siimon juhib teist tuntud Eesti ettevõtet Norma.

Peeter Vilipuu (56)

Teedeehitaja

Eesti ühe suurema tee-ehitusfirma Teede Rev-2 AS juhatuse esimees. Firma on kaalunud ka aktsiate noteerimist börsil.

Äripäeva Eesti rikkamate inimeste tabelis 2005. aastal 389. koht, varanduse suurust hindas ajaleht 41 miljonile kroonile. Ekspressi mulluses dividendimiljonäride edetabelis Vilipuud ei leidu.

8. koht – seitse reisi presidendiga

Jaanus Otsa (48)

Ehitaja

Ehitusfirma Skanska EMV juhatuse esimees. Tegemist on hiigelsuure Rootsi kontserni kohaliku tütarfirmaga.

Äripäeva ega Ekspressi miljonäride tabelitesse Otsa oma isikliku jõukusega pole pääsenud.

Presidendi tänavuse otsusega Valgetähe IV järgu teenetemärgi kavaler.

9.–13. koht – kuus reisi presidendiga

Väino Kaldoja (49)

Automüüja

Silbergroup ASi juhatuse esimees. Grupi firmad on tuntud eelkõige Mercedes-Benzi müüjana Eestis, kuid esindab ka Chryslereid, Jeepe ja Mitsubishi autosid.

Äripäeva Eesti rikkaimate inimeste edetabelis 19. kohal, leht hindab tema varandust 680 miljonile kroonile. EE mulluses dividenditabelis ei figureeri.

Meelis Milder (47)

Rõivatööstur

AS Baltika juhatuse esimees ja osanik. Grupp on 1600 inimese tööandja

Äripäeva Eesti rikkamate inimeste tabelis oli Milder mullu 297. kohal, isikliku varanduse suurus hinnatud umbes 54 miljonile kroonile. Mulluses EE dividendimiljonäride tabelis Milder ei esine.

Lennart Meri otsusel 2001. aastast Valgetähe IV klassi teenetemärgi kavaler.

Neinar Seli (46)

Tartu suurärimees, Reformierakonna poliitik

Firma Rondam ja selle kaudu Estiko omanik. Äripäeva Eesti rikkamate inimeste tabelis mullu 443 miljoni krooniga 34. kohal.

Peaminister Andrus Ansipi koolivend ja lähedane sõber.

President Arnold Rüütel annetas Selile kui Eesti ettevõtluse arendajale teisipäevase otsusega Valgetähe III klassi teenetemärgi.

Jaan Toots (48)

Transiiditegelane

Kunagine siseministeeriumi kantsler. Seltskonnaajakirjanduse püsikangelane.

Kohalikele venelastest ärimeestele kuuluva Transgroup Investi nõukogu esimees. Varem töötas pikka aega Tallinna Sadama juhatuse liikmena.

Sattus kriminaaluurimise alla nn jälgimisskandaali ühe peategelasena, kuid kriminaalasi lõpetati mullu otstarbekuse põhimõttel. Jaan Toots pidi riigituludesse maksma 400 000 krooni.

President Rüütel autasustas Jaan Tootsi teisipäeval Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga.

Leonid Tsenter (59)

Tööstur

Üks Dvigateli omanikest. Torustike ehitamise firma OÜ EMET juht.

Äripäeva Eesti rikaste tabelis mullu 177. kohal. Varanduse suuruseks on leht hinnanud ligi 92 miljonit krooni.

________________

Tabeli koostamisel kasutatud äridelegatsioonides osalemise andmed pärinevad Eesti Kaubandus-Tööstuskoja avaldatud ja välisministeeriumis olevatest loeteludest.