VALITSUSE MEHED: Keskel valitsuse esimees Edgar Savisaar, tema taga vasakul nõunik Vladimir Juškin, Savisaarest paremal pressi­sekretär Sergei Tšernov (lehvitab) ja eriteenistuse juht Jaan Toots. Aprillis 1991 Moldovas Codri loodus­kaitsealal. Vladimir Juškini raamatust "Peaministri nõuniku päevik. 1990. aprill - 1992 . jaanuar".

21. august

„Peaministri nõuniku päevik. 1990. aprill – 1992 . jaanuar“.“
Varrak
Kell 4 hommikul hõivasid dessantväelased Pirital teletorni. Ohvreid ei ole, kuid 22. korrusel asuvasse torni tehnilisse keskusesse barrikaadisid end neli politseinikku ja nad peavad siiani vastu. Sõjaväge tänavatel ei ole, kuid valitsus peab pidevalt läbirääkimisi sõjaväe ülemjuhatusega.

Peamine uudis – eile oli Eesti Vabariigi Ülemnõukogu vastu võtnud iseseisvusdeklaratsiooni. Eilsest päevast oleme me iseseisev riik.

Tõsi küll, teletorn on hõivatud, kogu vabariigis dislotseerub Nõukogude armee, Tallinna reidil ­seisab ankrus suur dessantlaev. Iseseisvus on tinglik ja kauaoodatud väärtus. Kuidas seda väärtust eristada faktidest?

Sõidame kohe Toompeale. Siin on piiramisseisukord. Kõik juurdepääsud Toompeale on ­barrikaaditud kiviplokkide ja tehnikaga. Telefoniautomaadist helistan koju naisele ja annan nõu halvima ­stsenaariumi puhuks – võtta lapsed ja sõita suvilasse.

12.10. Helistan Moskvasse. Sündmused arenevad hoogsalt: varahommikust peale hakkas osa sõjaväge Moskvast lahkuma. Tundub, et putš lämbus ja varsti ujuvad lagedale laibad.

13.30. Edgar kutsub välja. Siiani pole ta minutitki maganud. Ilme on väga väsinud. Ütleb, et kell 14.00 saab täis ultimaatumi tähtaeg neljale politseinikule, kes kaitsevad teletorni 22. korrusel sidekeskust. Ta ei anna korraldust see korrus vabastada. Küsib, mida nüüd teha.

Teen teatavaks Moskvast ja Leningradist saadud teabe ja ütlen, et kuna sündmused arenevad hoogsalt, on parim taktika venitada, oodates sündmuste arengut Moskvas.

VALITSUSE MEHED: Keskel valitsuse esimees Edgar Savisaar, tema taga vasakul nõunik Vladimir Juškin, Savisaarest paremal pressi­sekretär Sergei Tšernov (lehvitab) ja eriteenistuse juht Jaan Toots. Aprillis 1991 Moldovas Codri loodus­kaitsealal.
Vladimir Juškini raamatust "Peaministri nõuniku päevik. 1990. aprill - 1992 . jaanuar".

14.30. Raadio Vabadus teatab, et pärast kella 14 siirdusid kõik kaheksa vandenõulast Vnukovo-2 lennujaama. Jeltsin andis korralduse nad arreteerida. Räägitakse, et nad kavatsevad lennata Gorbi juurde.

On aeg hakata kirjutama ettepanekuid esmaste meetmete kohta. Sergei Tšernov on end kompuutri ette juba sisse seadnud ja painutab näppe. Saime kokku kümme punkti.

(Juškin soovitas saata Eestis laiali kõik putši toetanud organisatsioonid, putši toetanud isikute suhtes aga alustada kriminaaluurimist ning anda nad Venemaale välja – EE)

Savisaar palus ära oodata tema naasmise raadiost. Tal on täna olnud raske päev: kurnavad läbirääkimised sõjaväelastega ja sõit teletorni, kust sõjaväelased lahkusid pärast kella 19.

Istume Raivo Vare juures (Jüri Raidla, Rein Koov, Sergei Tšernov, Juhan Hindov) ja joome konjakit. Raivo väidab, et meie teletorni ründamine oli strateegiline operatsioon. Kõik videoreportaažide salvestised jõuavad Riiast releeliini kaudu meie teletorni ja sealt Soome, aga edasi juba kogu maailma.

Naaseb Edgar ja kõik suunduvad söögituppa, kus laud on juba kaetud: šampanja, konjak, viin ja muu. Tuleb Olev Laanjärv. Edgar istub Siim Kallase kõrval – lõpuks on nad ära leppinud. Siin on ka Vilja ja teised.

Pärast kella 23 tuleb teave, et sõjaväekolonn lahkus Tallinnast ja suundub oma alalisse paiknemiskohta. Laiali läheme pärast kella üht öösel. Kõik on ülevas meeleolus.

Õhtusöögi ajal mainis Edgar, et Juškin koostas ­kümnepunktilise meetmete loetelu, mida me homme hakkame arutama valitsuse istungil.

22. august

NOOR JA JÕULINE: Edgar Savisaar
Kalju Suur
Hommikust peale töötan telefonistina: helistan läbi kõik Moskva ja Leningradi tuttavad, et päeva lõpuks koostada Edgarile Venemaa võimude tegevuse kroonika ja kokkuvõte.

Täna toimus valitsuse istung, kus tehti tähtsaid otsuseid, kuidas Eestis likvideerida NSV Liidu riigipöördekatse tagajärgi. Kogu saabastest maha jäänud mustust ära ei korista.

Peab Edgarile meelde tuletama, et Herakles lahendas Augeiase tallide puhastamise ülesande efektiivsemalt – ta muutis jõesängi, suunates tallidesse veevood, mis sõnniku välja uhtusid.

23. august

Hommikust peale on jälle kogu tähelepanu keskendunud Moskva sündmustele. Põhiline – ei tohi nende sündmuste keerisesse ära uppuda, tuleb ujuda ja oma ankur õiges kohas sisse lasta.

10.00. Nõupidamine Savisaare juures – ettevalmistus täisväärtuslikeks riikliku iseseisvuse läbirääkimisteks Venemaa Föderatsiooniga.

Rüütel ja Toome on juba Moskvas, püüavad kohtuda Jeltsiniga. Räägitakse, et Eesti iseseisvuse tunnustamise seadlus on Jeltsini laual juba terve päeva valmis, puudub ainult allkiri.

24. august

Jälle jälgin binokliga Moskvat (vasaku läätsega televiisorit, parempoolsega Vabaduse raadiojaama). Selgelt näen ainult kaht sündmust:

Gorbatšov pani peasekretäri ameti maha ja kutsus NLKP Keskkomiteed üles teatama enda laialisaatmisest.

Jeltsin allkirjastas Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse tunnustamise seadluse.

NSV Liit on küll juba lagunemas, aga pooled „radioaktiivsuse kandjatest“ on ellu jäänud. Selline on füüsika seadus.

25. august

11.00. Meie suvilakooperatiivi väravate ees annab signaali must Volga. Juht annab mulle ümbriku. Pean kogu meeskonnaga olema Savisaare juures kell 19.00.

“Edgar! Eesti teostab ümberkorraldusi katastroofilise aeglusega. Eesti Vabariigi Ülemnõukogu on puhkusel, kompartei keskkomitee ja rajoonikomiteede hooned on kinni pitseerimata, Kirde-Eesti omavalitsusorganid on laiali saatmata, kedagi ei vahistata. Tuleks kas või kopeerida otsuseid, mida võtab vastu Vene NFSV.”

19.00. Mina, Aleksandr Kadilin ja Jevgeni Stepanov võtame istet Savisaare vastuvõturuumis. Teda ennast veel ei ole.

Sekretär annab mulle eilse faksi Vene NFSV presidendi Boriss Jeltsini seadlusega „Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse tunnustamisest“. Balti vabariikide iseseisvust on tunnustanud juba 12 välisriiki.

19.30. Kogunevad kõik valitsuse liikmed. Lõpuks jõuab kohale ka Savisaar (tuli just Tartust) ja kutsub Laanjärve, Vare, Ööveli ja Puura kuldsesse külalistuppa. Peavad seal nõu kuni kella 20ni.

Seisan akna juures ja kirjutan Edgarile kirjakese:

„Edgar! Eesti teostab ümberkorraldusi katastroofilise aeglusega. Eesti Vabariigi Ülemnõukogu on puhkusel, kompartei keskkomitee ja rajoonikomiteede hooned on kinni pitseerimata, Kirde-Eesti omavalitsusorganid on laiali saatmata, kedagi ei vahistata. Tuleks kas või kopeerida otsuseid, mida võtab vastu Vene NFSV.“

Edgar tuleb külalistoast ja kutsub kõiki 115. kabinetti valitsuse istungile, aga meid palub oodata veel 20–30 minutit.

Annan talle kirja, loeb ja ütleb veidi ärritatult: „Ma sellega just tegelen.“

Kõik lahkuvad, meie istume kohvi jooma ja Kesktelevisioonist Jeltsini intervjuud vaatama.

21.00. Tuleb Edgar ja me läheme koos ehitusminister Gennadi Golubkovi ja riigiministri asetäitja Enn Bekkeriga külalistuppa.

Edgar ütleb kavalalt naeratades: „Kõik, mida Juškin kirjutas, on täidetud: Ülemnõukogu istung alustab tööd homme kell 16.00, keskkomitee ruumid pitseeritakse kinni täna ­öösel, Kirde-Eesti küsimus otsustatakse homme, ja paraku algavad ka vahistamised.“

Mina vastan Hamleti sõnadega: „Et olla hea, julm olema ma pean.“