Pääses karistusest: 1962. aastal Eestis toimunud sõjakurjategijate kohtuprotsessil mõisteti Ervin Viks tagaselja surma – Austraalia ei andnud teda välja. (Foto: Eesti Filmiarhiiv)

Ervin Viksi karjäär kulges sõna otseses mõttes üle laipade. Gestapo ülemana Eestis saatis surma sadu ja sadu inimesi, halastamata kellelegi. Sõpru tal polnud, olid ainult huvid. Ta tappis või lasi tappa kõik, kes isiklikult kujutasid talle ohtu. Nõukogude ajal kutsuti teda Eesti Eichmanniks. Ta mõisteti surma, ent sedagi kõigest tagaselja. Tal oli oskus tulla igast olukorrast välja terve nahaga. Ja veetis seetõttu rahuliku vanaduspõlve Austraalias.

**

Karl Adolf Eichmann (19. märts 1906, Solingen, Saksamaa – 31. mai 1962, Tel Aviv) oli Saksamaa sõjaväelane ja riigiametnik, Saksa Riigi Julgeoleku Peaameti ametnik, Riikliku Salapolitsei osakonna B IV ülem. Ta vastutas natsionaalsotsialistliku Saksamaa rassipoliitika elluviimise ja inimsusevastaste kuritegude (Holokaustiplaanide) realiseerimise eest Teise maailmasõja ajal.

Loe täismahus artiklit Eesti Ekspressi tasulisest versioonist

« Avalehele 105 Kommentaari