Pärnumaal Soontagana maalinnas Koonga vallas esietendub 9. juulil pärimusetendus “Soolaev ehk eesti mees ja tema sugu”. Vaid neljal korral mängitava tükki teksti autor on Triin Sinissaar, lavastaja Raivo Trass ja kunstnik Kristiina Münd.

Idee on alguse saanud Soontakite suguvõsa põlvnemisloost ja tekst on kirjutatud Soontagana ja sealse ümbruse pärimusele toetudes.

Muinasajal, kui Reval polnud veel maailmakaardile jõudnud ja Pärnu oli alles väike sadamaküla, valitses Läänemaal rikas ja võimas Soontagana maalinn. "Soolaev" on fantaasia sellest, mis on saanud selle kuulsusrikka vanemate soo järeltulijatest tuhat aastat hiljem ehk 21.sajandil.

Pärast etendust viiakse ajaloolaste Ain Mäesalu ja Mart Laari (15. ja 21. juulil asendab Laari Mati Mandel) juhtimisel läbi avalik väitlus, milles puudutatakse nii kohaliku kui Eesti ajalooga seotud teemasid - muistne vabadusvõitlus, muinasaegne Soontagana, ristiusu vastuvõtmine Eestis, metsavendlus, perepõlvnemine muistsetest vanematest jne. Järgneb lauludega lõkke- ja rahvamuusikaöö, kus Pärnu maakonna muusikud õpetavad huvilistele maakonna vanu tantse ja regilaule.

Pärimuslavastuses mängivad Katariina Lauk-Tamm, Ivo Uukkivi, Ene Järvis, Helene Vannari, Iivi Lepik, Hele Kõre, Indrek Sammul, Raivo Rüütel, Egon Nuter, Hellar Bergmann, Reine Niin ja regilauljad. Etendused toimuvad 9., 15., 21. ja 23. juulil.