Foto: Hendrik Osula

Nende laenude krediidikulukuse määr ei tohi ületada kolmekordset Eesti Panga avaldatavat keskmist krediidiasutuse poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra. Aprillis oli vastav kulukuse määr 32,5 protsenti aastas. Seega teeks piirang lõpu laenuhaide tegevusele, kes laenavad raha mitmesaja protsendi eest aastas. Eesti Ekspress kirjutas nende jõhkrast ärist pika loo eelmisel nädalal.

Samuti tahavad sotsid keelata selliste laenude väljaandmise sularahas ja teiste isikute arvetele. Üks sotside liidreid Andres Anvelt selgitas ­Eesti Ekspressile, et nõue on vajalik, sest laenuandjale on küll pandud kohustus nõuda ja kontrollida kõiki laenuvõtja senise laenukäitumisega seotud asjaolusid, kuid sularaha või teise inimese arve puhul pole võimalik seda sisuliselt teha. Ta nimetas valeks pangaliidu väidet, et krediidikulukuse määr puudutab liisinglepingute puhul näiteks ka kindlustust.

Võlaõigusseadus ütleb, et krediidikulukuse määr ei puuduta kulusid, mida tarbija peab kandma seoses asja omandamise, teenuse kasutamise või muu soorituse saamisega.