Sõbrad saabusid: Rahvas tervitab Balti laevastiku madruseid. Foto: Riigiarhiiv
Septembrikuu 21. päeval 1957 valitses Süüria sadamalinnas Latakias elev meeleolu. Kui aga silmapiiril ilmusid nähtavale laevade siluetid, puhkes sadamas vaimustusetorm. Tulijaiks oli kaks Nõukogude sõjalaeva, ristleja „Ždanov“ ja eskaadrimiiniristleja „Svobodnõi“. Kaugelt Läänemerelt pärit laevu käsutas Balti laevastiku ülemjuhataja esimene asetäitja viitseadmiral V. F. Kotov. See oli esimene kord üldse, kui Süürias sildusid Nõukogude sõjalaevad.

Visiidi initsiatiiv tuli venelaste poolt. Nõukogude kaitseminister marssal Georgi Žukov oli saatnud kirja Süüria kaitseministrile Khalid al-Azmile, tehes ettepaneku, et nõukogude sõjalaevad võiks teha sõprusvisiidi Süüriasse. Vastus oli – niisugune külaskäik on oodatud "igal ajal ja igas olukorras".

Balti laevastiku kahe sõjalaeva visiit sai teoks ajal, mil Süüria ja Türgi vahel oli puhkenud piiritüli. Näib, et Moskva kasutas seda enda huvides käigult ära – Süüriale tehti ettepanek laevade külaskäiguks ilmselt alles siis, kui laevad olid juba Vahemerel. Läänemerelt lahkudes ei teatud Süüriast veel midagi, retke sihtkohaks oli üksnes Jugoslaavia baas Splitis.

« Avalehele 8 Kommentaari