Ameerika Ühendriikides ja ka Euroopas massiivse ja siiani kestva protestilaine käivitanud sündmus ehk George Floydi surm politseinike käe läbi oli varem teadaolevast veelgi jõhkram, näitab sündmuste helisalvestiste üleskirjutis. Helisalvestised pärinevad kohapeal tegutsenud politseinike niinimetatud kehakaameratest. Kuna ümbritsev rahvahulk käratses ja sekkus, oli raske tuvastada kõiki ütlejaid.

Tegevuspaik: Minneapolise lõunaosa, 38. tänava ja Chicago avenüü nurgal. 25. mai 2020.

Tee ääres seisab auto, milles on 3 inimest: George Floyd, üks naine (Shawanda Renee Hill) ja üks mees.

Politsei on kohale kutsutud, kuna väidetavalt tasus George Floyd suitsupaki eest võltsitud 20-dollarilisega. Kui müüjad võltsingu avastasid, jooksid nad Floydile ja tema kaaslasele järele, aga ei saanud oma kaupa ja tagasi antud 10-dollarilist tagasi. Nad kutsusid politsei.

Algul saabus üks politseiekipaaž, kus olid politseinikud Thomas Lane ja J. Alexander Kueng. Teisena tuli Minneapolise parkide korrakaitsja, kes hoidsid silma peal autol, kust George Floyd välja oli võetud.

Kinnipidamise käigus lisandus kolmas politseiekipaaž, kuhu kuulusid Derek Chauvin ja Tou Thao. Just Derek Chauvin oli see, kes hoidis põlve maas lamava käeraudades George Floydi kaelal. Talle on esitatud süüdistus teise astme mõrvas.

Tegevustik kestab umbes 20 minutit, millest ligi 9 minutit on Floyd maas kõhuli, nägu jõulisest mahapanemisest verine. Tema kaelale vajutab põlvega Derek Chauvin, seljale veel kaks politseinikku. Üks politseinik tõrjub pealtvaatajaid eemale. Selle transkriptsiooni lõpuks on George Floyd surnud.

Täismahus üleskirjutus:

Hääl 1, poemüüja: Enne, kui nad ära sõidavad. Ta on pargitud siiasamasse. Sellel härral oli valeraha. Vabandust.

Kueng: Selle auto juht?

Lane: Sinine Benz?

Hääl 1: Milline?

Hääl 3: See sinine auto seal

Kueng: Milline?

Lane: Just-just. Minge sisse tagasi. Nad liigutavad päris palju. Palun näidake oma käsi!

George Floyd: Hei, mees. Ma vabandan!

Lane: Püsi autos, näita oma teist kätt.

George Floyd: Ma vabandan! Ma vabandan!

Lane: Näita oma teist kätt!

George Floyd: Palun teid, härra politseinik…

Lane: Mõlemad käed!

George Floyd: Ma pole midagi teinud.

Lane: Tõsta oma sitased (fucking) käed üles kohe praegu! Näita oma teist kätt!


Avalehele
213 Kommentaari
Loe veel: