Priit Simson / Epl
Harju Maakohus kuulutas möödunud nädalal välja Soya Foods Balticu pankroti. Juba suvel tootmise lõpetanud firma valmistas jogurteid, tofukreeme, pehmet tofut, võid ja majoneese. So Soja majonees pälvis mullu Eesti aasta parima kastme auhinna.


Pankrotihaldur Andres Tootsman ütles Ekspressile, et sojatoodetele ei olnud piisavalt turgu. “Toodang ei olnud elanikele meelepärane ning nn turu sissesöötmise aeg jäi liiga lühikeseks,” märkis ta. “Omanikel ei olnud selleks ka piisavalt raha.”


Samas rääkis firma juhtkond majandusaruandes edust. “Täideti peamine eesmärk sõlmida lepingud kõigi hästivarustatud toidukaupluste ja jaekettidega sojatoodete müügiks,” deklareeris firma juhatuse liige Neeme Rõõs (pildil). Plaanid nägid ette laienemist Lätti ja Leetu.


Ettevõtte kasum oli samas vaid 70 000 krooni.


Tootsmani sõnul ulatuvad Soya Foods Balticu võlad ligi 16 miljoni kroonini, vara on aga heal juhul kuni kolme miljoni eest. Pankrotiavalduse esitas kohtule firma ise. Soya Foods Balticu omanikeringist kuulsaim on Hansapanga asutanud Hannes Tamjärv.