KONFISKEERITUD: Politsei majanduskuritegude talituse vanemkomissar Rocco Ots demonstreerib laos lademetes olevaid piraatmaterjaliga arvuteid ja ebaseaduslikult kopeeritud CD- ja DVD-plaate. POLITSEI
“Tuld internetipiraatidele!” teatas Eesti Ekspressi 2004. aasta artikkel MTÜ Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni (EAKO) reklaamidest internetis leviva piraatluse vastu. EAKO toonane tegevjuht Ilmar Härg uskus, et “tema ähvardusest saab lõpuks iga paadunud internetisuli luupainaja”. Härg lubas ka, et kohe hakatakse kohalike FTP-serverite ruumi kuritegelikult kasutanud inimesi kohtu alla saatma.

Härgi on praeguseks välja vahetanud BSA Eesti Äritarkvaraliidu endine tegevjuht Erik Mandre, sulid on aga seniajani üpris rahulikult magada saanud.

Seniseks “saagiks” on jäänud rahatrahv Valgamaa noormehele, kes laadis üles Holly­woodi animafilmid “Madagaskar” ja “Väike Tibu”. Lisaks mõned menetlused ja ei ­ühtki kohtulahendit.

Mandre sõnul on seaduskord nõrk, riigiaparatuuri menetlus võtab kaua aega, töökäte puuduses politseid ei taheta aga liigselt koormata.

Hoopis häbiväärsem lugu puudutab samas Eesti suuri internetiteenuse pakkujaid (ISPsid) ja börsiettevõtteid Elioni ning Starmani, kelle FTP-serverid võimaldavad piraatfilme üles ja alla laadida. Esialgu suure andmemahuga failide transportimiseks mõeldud kohad on juba mitu aastat ligikaudu 90 protsendi ulatuses täidetud piraatmaterjaliga.

Erik Mandre sõnul ei mõista ta, kuidas Elion ja Starman reklaamivad enda pakutavat digitaalset televisiooni, samas kui ise peavad üleval piraatserverit verivärskete kassafilmide ja muu ebaseadusliku kraamiga. Mandre toob näite, kuidas Starman esitles oma koduleheküljel, kui kaua võtab aega 650megabaidise filmi allalaadimine teatud võrgupaketiga.

EAKOd seob 2004. aastast mõlema ettevõttega koostööleping, mille järgi ISP võimaldab EAKO-le ligipääsu oma FTP-serverisse. Ühing esitab iga seal leiduva piraatmaterjali kohta avalduse ning teenuse pakkuja peab selle maha võtma “kohe”.

Mandre väidab aga, et seadused on oma pinnapealse reguleerimisastmega loonud ISPdele kaitsekilbi. “Nemad ütlevad, et nende keskkonnas keegi teeb midagi, aga endil neil monitoorimise kohustust ei ole. Küsimus ongi, millal lugeda nad teadlikuks, millal nad peaksid reageerima. Kord läheb mahavõtmisega tund, kord aga päevi.”

Nii ongi.

“Sisu osas on Elionil raske vastutust võtta, sest see pole meie tekitatud,” kommenteerib firma ärijuht Paul Lilje, kuid lisab, et suvel alustas Elion oma toru.hot.ee serveri sisu piiramist. Failid kustutatakse automaatselt seitse päeva pärast üles laadimist ning varsti kavatsetakse ajalimiit tõmmata kolmele päevale. “Eesmärk on, et varsti lakkab selle FTP-serveri sisu olemast.”

Kas Elion tunnistab, et praegu Toru serveris toimuv on sügavalt ebaeetiline? “Ühiskonna sanitari rolli enda peale võtmata ütlen, et see teenus on oma aja ära elanud,” ütleb Lilje.

Starmani turundusdirektorilt Henri ­Treudelt saab Eesti Ekspress samalaadse vastuse: “Starman ei teosta kontrolli selle üle, milliseid faile meie kliendid serverisse panevad, ja serveri avalehel on kirjas, et kõik failide ülespanijad teevad seda omal vastutusel.”

Treude leiab, et hoopis EAKO peaks peeglisse vaatama. “Tänaseni on EAKO tegelnud efektiivselt vaid failipealkirjade saatmisega, mis ei ole piisav analüüs.”

Treude sõnul oli juhtumeid, kus EAKO piraatsisu nimekirjad sisaldasid legaalseid faile. Tänavu mais saadeti organisatsioonile avaldus, kus nõuti sisu üksikasjalikumat kontrolli, vastasel juhul keeldus Starman materja li maha võtmast. Seni polevat Starmani nõutud avaldust aga esitatud.

Mandre ütleb, et sellel polevat mingit sisulist mõtet. “See on lihtsalt nendepoolne vabanduste otsimine, meiega nad pole igatahes meie eksimustest rääkinud.”

Treude osutab ka skandaalsele kaabeltele­visioonifirmale STV, kelle FTP-serveris olevat kontroll piraatmaterjali üle olematu ja selle hulk mitu korda suurem Elioni ja Starmani omast. EAKO juht Erik Mandre tunnistab, et STVs tuleb piraatmaterjali hulka mõõta terabaitides. “Nad ei ole meie koostööpartnerid, kuid see ei tähenda, et me neid ignoreeriksime. Otse vastupidi.”