Kokk pole ammugi hoolas köögitööline, kokk on ka looja. Hea restorani chef võib muutuda isegi rahvuslikuks kultusisikuks, nagu Paul Bocuse Lyonis, kuhu üle maailma kokku sõidetakse, et tema restoranis süüa.
2. märtsil rannalinnas Pärnus Ammende Villas õhtusöögil “Gourmet Trio” astusid oma kunstiga üles Nevil Campbell Londoni Blake’i hotellist, Michael Bhoola Pegasusest ja Ammende chef Priit Toomits.
Avaroale, massiivsele hanemaksale, olid lõigatud mustad trühvlilõigud ja nii sai ometi veenduda, milline on trühvliaroom, millest parimate burgunderite puhul kõneldakse. (Mürklid sain ära maitsta rotissööride pidusöögil Stenhusis, aga sellest allpool.) Põnev oli sidrunimaitselise risoto sobitamine jõulise tammise Chardonnay’ga. Eriti heas maitsekonditsioonis oli kuu aega pluss ühe kraadi juures laagerdatud veiseliha. Punase piprakauna tükkide segamine sorbeesse oli samavõrd üllatav kui õnnestunud. Ja passionvilja parfee magusa itaalia reciotoga! Recioto on Itaalia vein, mille marjad on kuivatatud pärast korjet õhu käes restidel, ning tulemuseks on kuldkollane jook, milles hapet rohkem kui Sauternes’is. Toidu ja veini õnnestunud sobitustöö tegi Mart Tomson Pegasusest.
Kui ma peaksin tingimata kellegi poolt hääletama, siis oleks võitja Michael Bhoola, aga selge see, et tal olid paremad võistlustingimused kui kolleegidel. Eks majaperemehel tulnud külalisele efektsemate roogade osas eesõigus anda ning Londoni söögikunstniku eesmärk oli pigem mõne sealse stiilinäite esitamine kui Tallinna-Pärnu maitseretseptorite võlumine. Aga seda viimast tegi ta ju niikuinii.
Juba enne salongis pakutavat konjakiringi oli fuajees alustanud 7-liikmeline tantsuorkester ja elu tundus tõesti ilus sel talveõhtul Villa Ammendes.
Arvestades, et kõik see luksus maksis vaid 550 krooni inimese kohta, on päris selge, et tegu oli pigem kokkade eneseteostusürituse kui rahateenimisega.
Köögikunstnikud olid oma ettevõtmisest nii erutatud, et jõid veel tükk aega pärast õhtusöögi lõppu salongis õlut ja arutasid maitseid. Vaevalt, et neil omal kõhu täis söömiseks mahti leidus.
Kui Ammende õhtusöök oli tõsine gurmaaniaüritus, siis 13. märtsil söödi Tallinna restoranis Balthasar  Marlene Dietrichi lemmikroogi, see oli ühtaegu ka laulja glamuurile rõhuv ettevõtmine. Marlene oli lisaks kõigele muule suur gurmaan, kes oma lemmikuile ka ise roogi valmistas. Piduõhtul kehastas teda tuntud headuses Erkki Otsman, etenduse teises pooles pikas mustas sabaga kleidis. Menüü oli võetud raamatust “Ich will wat Feinet. Das Marlene Dietrich Kochbuch”. Marlene hernesuppi keetis peakokk neli tundi ja see oli paks suitsune seakoodi hernesupp. Muide, ilma tangudeta, mida Restorani direktriss Ritta Roosaar jälestab, ja allakirjutanugi kutsub kogu maailma kokki üles hernesupis tangudest loobuma. Õhtu pearooga, haugirulaadi olevat Marlene valmistanud oma armsamale Jean Gabinile. Huvitav lisand oli juurvili hapukurgiga. Saksa veinid sobisid eine juurde suurepäraselt, kahju ainult, et selle veinimaa tõelisi pärle ei söanda keegi Eestisse tuua. Tahan Rüdesheimi Rieslinguid!
Kõik kokku maksis 450 krooni, vähem kui rock-kontset!

Temaatilisi pidusööke koos kunstielamusega toodab järjepidevalt Grand Hotel Tallinn, kus 22. märtsil söödi ja joodi iirlaste kombel, 26. aprillil ootab aga Lõuna-Aafrika pidusöök. Selle maa veine on Eestis ju rängalt, aga buuri köögist on mu teadmised kasinad.

Gourmet Trio
(sulgudes roa valmistanud
koka nimi)

Blanšeeritud hanemaks rohelise oasalati ja suvetrühvlitega (Campbell)
1998 Gewürztraminer, Gustave Lorentz

Sidruni ja tüümiani risoto hiidkrevetiga (Campbell)
2000 Chardonnay, Rosemount, Show Reserve.

Soteeritud kana petersellinuudlitega ja vutimunadega kerges portveinikastmes (Toomits)
1999 Brouilly, Domaine de la Motte

Roosa greibi ja tšilli granita (Bhoola)

“Petit filet mignon” soteeritud laagerdatud veisefilee Perigord trühvlitega (Bhoola)
1997 Warwick Trilogy

Šokolaaditrühvli kanapee karamellistatud maasika ja peruu füüsaliga (Toomits)
Prosecco di Valdobbiadene, Brut, Nino Franco

Külm passionvilja parfee (Bhoola)
1997 Recioto di Soave, Gini

Pave d’Affinois (Campbell)
1990 Niepoort Colheita