Foto: Ilmar Saabas

Ansip ütles eile Postimehele: “On kahju, et Eestis on selline olukord kujunenud, aga paraku on see nii, et ettevõtete juhid, ammugi mitte erakonna peasekretärid ei eelda, et nende telefonikõnesid ei kuulata pealt. Eeldus on pigem selline, et kõik telefonikõned on salvestatavad ja sisuliselt avalikud.”

Kersna selgitas, et peaminister rääkis õhkkonnast, mis seoses pealtkuulamistega on ettevõtjate ja poliitikute seas levinud. Samale murele on viidanud ka kaitsepolitseiamet ise oma viimases aastaraamatus. Kersna tõi ära ka vastava tsitaadi aastaraamatust.

Paradoksaalselt kohtab Eesti ühiskonnas ja meedias sagedamini spekulatsioone ja ebaratsionaalseid hirme seoses meie oma julgeolekuasutuste võimetega, sealhulgas pealtkuulamisega. Samas on teada, et Eesti oma julgeolekuasutused sekkuvad sõnumi saladusse eranditult üksnes kohtu loal. Teiste riikide territooriumilt lähtuva signaalluure suhtes seda väita ei saa.

Kas tõesti viitas siis peaminister sellele, et Venemaa kuulab kõnesid pealt? Kersna vastas, et peaminister viitas ühiskonnas levivale ebaratsionaalsele hirmule seoses pealtkuulamistega.