Noorhärra Albert von Thurn und Taxis elab 500 toaga lossis Baierimaal.
Ta sai mullu suvel 18 täis. Kasvas üles turvameeste valve all, sest ema pelgas poisi röövimist.
Emal oli põhjust muretseda: Albert on maailma noorim miljardär. USA ajakiri Forbes hindab tema väärtuseks 1,4 miljardit dollarit, mis võrdub ligi 25 miljardi krooniga. See on rohkem vara kui Eesti paarikümnel rikkamal inimesel kokku.
Sakslane rikastus pärimise teel. Ehk moel, millega Eesti koorekihti on jõudnud väga vähesed. Stalini-aegne ettevõtete ja kinnisvara riigistamine katkestas siinkandis vara liikumise põlvkondade vahel.
Noor Albert seevastu sündis Euroopa ühes väärikamas aadliperes. Tema isa, prints Johannes von Thurn und Taxis suri 12 aastat tagasi. Ema, printsess Gloria, müüs tuhandeid maale ja kümneid tuhandeid pudeleid vanu veine, paigutas raha ettevõtlusse rahandusest IT-firmadeni ning suutis varanduse mitmekordistada.

Päranduseks maailma suurim poekett
Kui uurida Läänes äsja avaldatud rikaste nimekirju (Forbesi globaalne miljardäride edetabel, Eurobusinessi Euroopa rikaste tipp-400, The Sunday Timesi Briti rikkad 2002 jt), siis on pärimine täiesti tüüpiline rikastumise viis.
Miljardäride esitosinast koguni seitse said oma vara päranduseks.
Otse loomulikult on nende seas maailma suurimaks kompaniiks peetava Wal-Marti omanikud.
Ameeriklane Sam Walton avas 1962. aastal Arkansases kaubamaja, millest kasvas välja maailma suurim poekett. Täna kuulub firmale rohkem kui 4000 kauplust üle ilma.
Wal-Marti asutaja suri 1992. aastal. Kuid tema lesk Helen ning lapsed on jätkuvalt ettevõtte suuromanikud ja kuuluvad pururikaste tippu.
Briti rikaste seas on pärijaid ligi neljandik. Enim esinev sodiaagimärk on kaksikud.

Kaubandus toob õnne
Forbesi saja rikkama seas on koguni 14 (ehk üks seitsmendik) kaupmehed. Teiste hulgas ka kõige rikkamad eurooplased Karl ja Theo Albrecht.
Vennad rikastusid tänu säästumarketi kontseptsioonile. Nad asutasid 1948. aastal Aldi-nimelise poe eesmärgiga müüa põhilisi toidukaupu võimalikult odavalt.
See põhimõte töötab ladusalt senini. Täna kuulub Aldile üle 5000 poe. Müük on ligi 300 miljardit krooni aastas. Kulusid hoitakse endiselt äärmiselt madalal. Kui enamik Euroopa poekettidest annab ostajatele tasuta kilekoti, siis Aldi küsib koti eest raha. Reklaamile kulutab firma vaid 0,2 protsenti käibest.
Legendi kohaselt olnud allahindlused Theol lausa nii veres, et kui ta 1971. aastal rööviti, pakkus härra kurikaeladele enda vabastamise eest vaid poolteist miljonit krooni. See ei läinud läbi. Teda hoiti kinni üle kahe nädala. Lunaraha ületas 100 miljoni krooni.
Sellest ajast hoidub Theo Albrecht avalikkuse eest. Tema ainus teadaolev hobi on vanade kirjutusmasinate kogumine.

Euroopa rikkaim on naine?
Kui Eestis on rikka võrdkuju noorepoolne või keskeas meesterahvas, siis välismaal käivad asjad teisiti.
Forbesi miljardäride keskmine vanus on 61 aastat. Kõige vanem on 97aastane Brasiilia meediamogul Robeto Marinho.
497 miljardäri seas on: 
* 15 vallalised,
* 25 lahutatud,
* 21 lesed,
* 35 naised.
Naised juhivad isegi edetabeleid. Näiteks Eurobusiness peab kõige jõukamaks eurooplaseks Liliane Bettencourt'i, kes päris isalt L`Oreali kosmeetikaimpeeriumi.
Forbesi tabelis on prantslanna eurooplastest aga alles kolmas.
Millest tuleb vahe? Eelkõige tõigast, et Eurobusiness jagab vendade Albrechtide vara kaheks. Aga ka allikate erinevusest.
Rikaste täpseid "hindu" on tabelite koostajatel väga raske leida, sest miljardärid ei esitle oma vara avalikult. Müügi- ja ostutehinguid hoitakse kiivalt saladuses.
Lisaks kõiguvad aktsiahinnad. Seetõttu on täiesti tavaline, et igal aastal sööstavad mõned uued tegijad raketina tippu ja teised langevad kivina põhja. P>

Uus täht Hispaaniast
Tänavune vingeim tõusja on hispaanlane Amancio Ortega, kes viis mullu oma rõivakontserni Inditex Madridi börsile ja sai endale paugupealt 8,9 miljardi euro (139 miljardi krooni) suuruse hinnasildi. See annab talle Euroopa rikaste seas viienda koha.
Ortega karjäär algas 13aastaselt. Poiss rabas t-särkide töökojas kauba kättetoimetajana. Õppis rätsepaks. Lõi oma vabriku, mis õmbles aluspesu ja õhtukleite. Hiljem asutas kauplusteketi Zara ja rõivakontserni Inditex, mis suudab moenäitustel nähtu kõigest paari nädala jooksul poodidesse paisata.
Avalikkuse eest hoiab Ortega end varju. Väidetavalt kardab ka tema inimröövleid. Tema elukoht ja -viisid olla suhteliselt tagasihoidlikud. Kuid mehele kuulub isiklik reaktiivlennuk. Rikkale vutifännile paslikult olla ta soetanud suurosaluse oma lemmikklubis, La Coruna Deportivos.

Õllekuninga tütar + endine filmitäht
Briti värske edetabeli kõrgeimal kohal uustulnukad on Charlene ja Michel de Carvalho.
2,97 miljardit naela (76 miljardit krooni) annab perele neljanda koha. Varanduse allikas "traditsiooniline" – pärandus ja abielusidemed.
Charlene de Carvalho vanemad olid jaanuaris surnud õllekuningas Alfred Heineken ja ameeriklanna Lucille Cummins, kes omakorda oli Ameerika viskitöösturi tütar.
Charlene istub 80ndate lõpust Heinekeni nõukogus ja omab nüüd üle poole kompaniist.
Tema abikaasa vara (The Sunday Timesi hinnangul seitse miljonit naela) on selle kõrval vaid "õlleraha". Kuid Michelil on värvikas minevik. Ta mängis poisina Hollywoodi filmides, sh kuulsas "Araabia Lawrence'is". Meheikka jõudes esindas Inglismaad olümpiamängudel. Ühe korra suusatajana ja kaks korda kelgutajana. Hiljem sai pankuriks.

Korra lahutatud ja kahekordne lesk
Eelnevad lood kahvatuvad Monacos elava Lily Safra kõrval.
Inglise päritolu Lily abiellus esmalt Argentiina pudutöösturiga. Sai lahutades mehelt 23 miljonit krooni valuraha.
Seejärel abiellus elektrikaupade tootjaga, kes tegi enesetapu. Nüüd sai naine juba ligi neli miljardit krooni.
Tema kolmas abielu – seekord Šveitsi pankuri Edmond Safraga – lõppes mullu talvel, kui härra hukkus luksuskorteris puhkenud tulekahjus. Vahetult enne surma oli aga mees müünud oma pangandusäri HSBC grupile ligi kolme miljardi euro (47 miljardi krooni) eest.
Kõik see kokku pluss vahepeal tehtud investeeringud annab Lily Safra varanduseks 76 miljardit krooni.

Õnn ja õnnetus käivad üheskäes
Aktsiahindadel on kahjuks omadus kasvamise kõrval kukkuda. Kuna enamus maailma börsidest liikus mullu vähikäigul, kahanes Forbesi miljardäride koguväärtus 1,73 miljardit dollarilt 1,54 miljardi dollarini. Koguni pooled miljardäridest pidid kogema oma varanduse kahanemist.
Suurim luuser on Saksa telemogul Leo Kirch. Tema vara kahanes 91 protsendi võrra, vaid ühele miljardile dollarile.

Forbesi miljardäride edetabel 2002

Koht

Nimi

Riik

Iga

Vara päritolu

Vara

1

William Gates

USA

46

teenis ise

937 mlr kr

2

Warren Buffet

USA

71

teenis ise

621 mlr kr

3

Karl ja Theo Albrecht

Saksamaa

teenis ise

476 mlr kr

4

Paul Allen

USA

49

teenis ise

447 mlr kr

5

Lawrence Ellison

USA

57

teenis ise

417 mlr kr

6

Jim Walton

USA

54

pärandus

369 mlr kr

7

John Walton

USA

56

pärandus

367 mlr kr

8

Alice Walton

USA

53

pärandus

364 mlr kr

8

Robson Walton

USA

58

pärandus

364 mlr kr

10

Helen Walton

USA

82

pärandus

362 mlr kr

11

prints Alwaleed Bin Talal Alsaud

Saudi Araabia

45

pärandus ja kasv

355 mlr kr

12

Johanna Quandt ja pere

Saksamaa

74

pärandus

327 mlr kr

Mis äri tasub ajada?

Eurobusinessi rikkad-400 tegevusalad

rahandus

45

meedia

29

jaekaubandus

28

autod ja mootorid

23

tööstus

22

konglomeraadid

21

kinnisvara

20

rõivad

19

laevandus

19

toidu jaemüük

17

ravimid

17

toidu tootmine

14

vaba aeg

13

alkohol

10

ehitus

10

energeetika

10

autoritasu

10

tarbekaubad

9

paber ja trükkimine

8

tehnoloogia

8

elektroonika

7

tarkvara

6

keemia

5

lõbustused

5

teenused

5

telekom

5

hotellindus

4

kosmeetika

3

lennundus

2

sport

2

kunst

1

tooraine

1

relvad

1

tubakas

1