ARDO KALJUVEE / EPL

Kolmapäeval teatas Ajakirjade Kirjastus, et Kroonika peatoimetaja Ingrid ­Tähismaa (pildil) töö ajakirja Kroonika peatoimetaja kohal on lõppenud. Tähismaa sai sellest teada eile pärastlõunal kirjastuse juhtkonnalt. Ebameeldiv pommuudis tuli talle täieliku ootamatusena. Millekski selliseks ta valmis ei olnud. Tänavu märtsis sai tal täis kümme aastat ajakirja peatoimetajana.
Hästi informeeritud allikad pakuvad Ingrid Tähismaa lahkumise ajendiks järgmisi põhjuseid:

1. Kroonika toimetus hakkas laiali jooksma – lahkumisplaane pidasid Stella Wadowsky, Delfisse lahkus senine tegevtoimetaja Tõnu Pedaru. Uut töökohta piilus mõni teinegi Kroonika ajakirjanik.

2. Kalev Meediale kuuluv konkureeriv ajakiri Just on Kroonikaga võrreldes muutunud löövamaks ja põnevamaks, Kroonika tundub selle kõrval väheuuenduslik ja liiga tasakaalukas.

3. Ingrid Tähismaa eksabikaasa Inno Tähismaa järjekindel veebikampaania, milles viimane kirjeldab oma eksabikaasa avameelseid jutte oma töökaaslaste ja ülemuste kohta. Paljastustesse on tiritud ka Ajakirjade Kirjastuse juhtfiguurid. 

4. Silmapiiril kummitavad rahamured – Kroonika aastakasum moodustab tuntava osa Ajakirjade Kirjastuse kasumist, kuid Kroonika üksikmüük on viimasel ajal kõikuma löönud.

5. Ehk kõige olulisema põhjusena mainitakse seda, et hoolimata korduvatest vestlustest väljaandjatega ei suutnud Tähismaa mõista Kroonika ümber tekkinud negatiivse õhkkonna tõsidust ega võtnud midagi ette selle muutmiseks.

2004. aastal tegi Tähismaa ise riskantse aprillinalja, teatades, et Kroonika uueks peatoimetajaks on nimetatud ärimees Urmas Sõõrumaa. Nali ajas väljaan­de lugejad segadusse. Tähismaa kommenteeris seda toona Postimehes nii: “Näiteks mu endine õpetaja Tõrvast helistas ja ütles, et on šoki ääre peal, mis minust on saanud, ja nii edasi. Ise suutis ta seda põhjendada sellega, et mulle tehti lihtsalt nii ahvatlev ettepanek kuhugi kõrgemale. [–] Ma suisa üllatusin, kui pugejalikult ollakse peatoimetaja vahetusega rahul ning soovitakse (uuele peatoimetajale) edu.”

Ingrid Tähismaa alustas ajakirjanduslikku tööd Valga rajooniajalehes Kommunist korrektori, keeletoimetaja ning seejärel noorteosakonna korrespondendina. Õppis Tartu Riiklikus Ülikoolis ajakirjandust, töötas ajalehtedes Liivimaa Kroonika ning Liivimaa Kuller. Pärast kaheksat kuud 1996. aastal asutatud ajakirjas Kroonika sai temast väljaande peatoimetaja, milles ta töötas kolmapäevani.