Eesti firma Webmedia leiutas ja patenteeris programmeerijate aega oluliselt säästva programmeerimislahenduse ning alustab nüüd selle müüki maailmaturul.  

Webmedia juht Taavi Kotka räägib, et kõik sai alguse paar aastat tagasi, kui Webmediasse loodi Research & Development (R&D) ehk uurimis- ja arendustöö osakond, mille helgemad pead tegelesid keerulisemate IT-lahenduste väljatöötamisega ning otsisid lahendusi, kuidas parandada tootmisefektiivsust.

Keerulisemate programmeerimiskeelte, näiteks JAVA puhul võtab tulemuse nägemine aega vähemalt pool minutit. Keskmiselt kulub selleks aga paar-kolm, vahel isegi kuni kümme minutit, sõltuvalt kasutatavatest tehnoloogiatest ja projekti suurusest. Protsessi, millele aeg kulub, nimetatakse deploy’ks (inglise keeles paigaldama – Toim.) ning sisuliselt on see programmeerija jaoks mahavisatud aeg.

Kui algajad java-arendajad n-ö deploivad iga paari koodirea kirjutamise järel, et näha oma töö tulemust, siis ka edukamad teevad seda vähemalt paar-kolm korda tunnis.

“Meie leiutis viib deploy protsessi 1–2 sekundile,” lausub Kotka.

Leiutisele pandi nimeks JavaRebel ning esimene kommentaar, mis seda tutvustavale artiklile laekus, võttis ideaalselt kokku kogu Java-maailma üllatuse: “This can’t be true...” (“See ei saa olla tõsi...”)

Webmedia välja töötatud JavaRebel on kõigile vabalt internetist allalaadimiseks – piiramatu litsents maksab vaid 100 dollarit programeerija kohta. Seni on ostetud litsentse peamiselt USAst, Hiinast ja Saksamaalt.

Kotka sõnul pole Webmedia eesmärk teenida JavaRebeliga palju raha. “Meie oleme tööviljakuse läbi juba oma eesmärgi täitnud. Kui siia juurde saab veel raha teenida, on hästi,” märgib ta.