Bruno Ganz (pildil keskel).

Te ei tunne teda? Tunnete ikka küll – tema on see mees, kelle kehastatud Hitler Youtube’is vihastab ja punkri puhtaks käratab, sest talle ei meeldi uus Windows Vista, Wii või uudised iPadist.

Või ei saa ta hakkama pitsa tellimisega ega suuda leppida sellega, et ta “Vääritutes tõbrastes” ära tapetakse. Ja muidugi ei meeldi talle Hitleri-paroodiad Youtube’is. Hitler ütleb ühes neist resigneerunult, et “see pidi olema ajatu kurjuse kehastus, mida portreteeris briljantselt Ganz klassikaks saanud “Allakäigus”. Ja vaadake mind nüüd.”

Oliver Hirschbiegeli “Allakäigu” (2004) punkristseen on üks enim parodeeritud filmilõike Youtube’is. Hea võimaluse paroodia tegemiseks annab ka see, et näitlejad räägivad filmis saksa keeles – uus tähendus lisatakse subtiitrites. Ingliskeelse filmiga ei mängiks välja.

Bruno Ganz on aga tõesti auhinda väärt – 70–80ndatel tegi ta uhkeid rolle Saksa autorikino tippude Werner Herzogi, Volker Schlöndorffi, Wim Wendersi filmides ja Eric Rohmeri, Theo Angelopoulose, Francis Ford Coppola töödes ning on tänaseni aktiivne nii teatris kui filmis. Bruno Ganz valiti ka värskelt koos Iris Berbeniga Saksa filmiakadeemia presidendiks.