GRUPIPORTREE VALITSUSE JUHTIDEGA: Eesti NSV ministrite nõukogu juhid ja töötajad aastal 1977. Vanemreferent Vera Rajevskaja seisab vasakul teises reas kolmandal kohal. EFA

"Litsid mehed need Vargamäe mehed," kirjutas Tammsaare. 2018. aastal peaks Eesti 100. aastapäeva puhul valmima eepiline teos "Tõde ja Õigus", kuid käimasolev kohtuvaidlus võib filmi vabalt valmimata jätta. Milles probleem? Peeter Rebane ja Meelis Niinepuu esitasid filmižüriile enda idee paadipõgenikest nimega "Purjetamine vabadusse". Žürii hindas stsenaariumi nõrgaks, mistõttu ta lõppvoorus rahastust ei saanud. Vihased mehed palkasid end esindama Allar Jõksi, kelle juhtimisel soovitakse kogu konkursi tühistamist.

Miks? Sest viie rahastuse saanud filmi seas oli ka "Tõde ja õigus", kuid selle filmi tootjaks on Allfilm. Rahastuse andnud žüriisse kuulus aga endine Allfilmi osanik ja praegune filmiinstituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins.
Tibbo-Hudgins käis Ekspressi stuudios ja vaidles Rebane-Niinepuule vastu. Tüli on nii terav, et kauaoodatud film võib lõpptulemusena sootuks seisma jääda.

Saate teises osas külastab saadet Ekspressi arhiivihunt Pekka Erelt, kes otsis riigiarhiivist üles dokumendid Marina Kaljuranna ema Vera Rajevskaja kohta. Pekka leidis emotsionaalse loo noorest 18-aastasest Verast, kes ennast suurde ohtu seades aitas sakslaste vangilaagrist sõjavangidel põgeneda.

Mida veel Pekka leidis, seda võib kuulata saate teises osas.

Saadet veavad Dannar Leitmaa ja Toomas Vabamäe.