KUNSTIPUBLIK: Portaali artnet.com kriitik Brian Boucher Jaanus Samma kampsunis. Karin Laansoo

Möödunud aasta oktoobris avas kunstnik Jaanus Samma Tallinna Kunstihoone galeriis näituse „Kampsunipood Hair Sucks“, mis ühendas endas kunstinäituse ja pop-up-poe. Kunstnik esitles seal enamjaolt käsitsikootud kampsuneid, millele olid sisse kootud linnaruumist Samma ja ta sõprade poolt leitud seksuaalse alatooniga pildid ja tekstid. Näiteks „Georg on pede“, soomekeelne „Kyrpä“ (e.k peenis), katalaanikeelne „Gènere és violència“ (e.k sugu on vägivald) või ka lihtsalt „Hair sucks“. 3.–5. detsembrini sai Samma kampsuneid näha ja osta USAs kunstimessil NADA Miami Beach.

HULLUD PÄEVAD": Kunstihuviliste hordid NADA Miamil.
Jaanus Samma

Jaanus, suvel osalesid sa oma grafitikampsunitega Baselis kunstimessil Liste ja nüüd rändasid koos kampsunitega sooja Miamisse. Mis mulje NADA Miami jättis?

NADA Miami mess oli väga tore, tegelikult Listega natuke sarnane, kuna galeriid, kes seal osalesid, olid suhteliselt noored ja oma kunstnike valikus julged. Oli palju eksperimenteerimist ja seetõttu meeldis mulle NADA rohkem kui põhimess Art Basel Miami.

Artspace.com kirjutas, et „Jaanus Samma's ready-to-wear sweaters flew off the rack. Kampsunitel läks seega hästi?

Kampsunid olid üsna ebatüüpilised kunstiobjektid isegi NADA-l, sest inimesed on ikka harjunud kunsti seinal nägema. Aga inimesed olid päris avatud ja proovisid selga. Mul on aga tunne, et need, kes lõpuks ostsid, soetasid selle pigem kogumise eesmärgil ja mitte kandmiseks.

Miamis oli muidugi väga soe, 25–28 kraadi, aga kõigis siseruumides on nii tugev konditsioneer, et midagi sooja, näiteks kampsun, peab alati kaasas olema. (Miamis läks Temnikova & Kasela galeristi Olga Temnikova andmeil müügiks kümmekond kampsunit – K. K.)

"HAIR SUCKS": Temnikova & Kasela osalesid messil Jaanus Samma, Kris Lemsalu ja Marko Mäetamme töödega.
Jaanus Samma
KUNSTI JA VIKERKAARI: Detsembri algul on Miami kunsti päralt, sest toimub Art Basel Miami Beach koos hulga satelliitmesside ja -üritustega.
Jaanus Samma
SOE, AGA VIHMANE: Miamis oli küll umbes 25 kraadi sooja, aga see-eest sadas mitu päeva järjest vihma.
Jaanus Samma

Kas sa teed uute mustritega kampsuneid juurde? Oled leidnud mõne ägeda uue grafiti?

Ma ei ole kindel, kas ma teen kampsuneid juurde, aga vanast harjumusest otsin ikka sobivaid grafiteid. Leidsin mõned ka Miamist ja New Yorgist. Huvitaval kombel leidsin Miamist ühe grafiti, mis mul juba olemas on – „Love stories suck“. Üks mu sõber oli sellist varem näinud Baselis.

"LOVE STORIES SUCK": "Huvitaval kombel leidsin Miamist ühe grafiti, mis mul juba olemas on – "Love stories suck". Üks mu sõber oli sellist varem näinud Baselis," räägib Jaanus Samma.
Jaanus Samma

Mille kallal sa praegu töötad?

Praegu valmistan ette uut tööd näitusele Kopenhaagenis. Viimase Tallinna graafikatriennaali kuraator Maria Kjær Themsen kutsus minu ja veel seitse kunstnikku töötama kohaliku kunstnikuraamatute arhiiviga. Teema on väga huvitav, aga kuna näitus avatakse juba jaanuari keskel, siis tuleb jõuluaeg päris töine.