Peeter Rebane Foto: Ave Tampere

Esimene hindamine lõppes mullu fiaskoga, sest Rebase palgatud vandeadvokaat Allar Jõks esitas vaide. Selle järgi oli otsuses huvide konflikt, sest žüriisse kuulus operaator Elen Lotman, kes on filmi „Tõde ja õigus“ kaasprodutsendi Madis Tüüri elukaaslane. Jõksi sõnul oli tegemist korruptsiooniseaduse rikkumisega. Konkursitulemused tühistati ja 22.veebruaril toimus uus hindamine. Tootmistaotlusi hindasid ekspertkomisjonis Tiina Lokk, Eesti Vabariik 100 juhtrühma esimees Toomas Kiho, filmilevitaja Lauri Kaare, EFI peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins ja EFI eelarveekspert Endel Koplimets.

Otsus ei muutunud – Rebase film jäi ikkagi rahata. Žürii arvates oli tegemist nõrga stsenaariumiga.

Paadipõgenike filmi produtsent Meelis Niinepuu ütleb, et riikliku toetuse mittesaamine ei tähenda kindlasti seda, et projekt nüüd riiulisse läheks. „Peaasjalikult tähendab see seda, et erakapitali osa suureneb ja osa tootmisest liigub Eestist mõnda teise riiki. “

Sisuliselt on Rebase meeskonnal võimalus veelkord otsus vaidlustada. Kui nad seda teevad, on oht, et Eesti riik ei saagi 100.sünniaastapäevaks endale mängufilme kinkida.

EFI otsustas toetada filme „Tõde ja õigus“, režissöör Tanel Toom (toetus 2,187 miljonit eurot), „Seltsimees laps“, režissöör Moonika Siimets (toetus 1,2 miljonit eurot), „Põrgu Jaan“, režissöör Kaur Kokk (toetus 1,2 miljonit eurot), „Võta või jäta“, režissöör Liina Triškina-Vanhatalo (toetus 720 000 eurot) ja lastefilmi „Eia jõulud Tondikakul“, režissöör Anu Aun (toetus 837 000 eurot).