LÕKSUS EESTLASED: Türgi väikelinnas Samsunis ootab lennukitäis eestlasi, kuniks lumetorm Istanbuli lennujaamas möödub. Kristina Lummo

Reedel õhtul kelle seitsme ajal tõusis Tallinn Lennujaamast õhku Turkish Airlines’i lennuk, suunaga Türgi poole. „Istanbulis on lumetorm,“ teatas stjuardess. Kas lennuk maanduda saab, veel ei teatud.

Istanbuli lennujaamas on varasematel aastatel talviste lumesadude tõttu lende tühistatud, teated seekordsest tormist juba levisid. Sellegipoolest tõusis lennuk Tallinnast õhku.

Istanbuli kohal tehti mõned tiirud, siis pööras õhusõiduk aga ära ja maandus hoopis Samsuni linnas, Istanbulist kaheksa tunni autosõidu kaugusel, Musta Mere ääres. Samsunis elab veidi rohkem inimesi kui Tallinnas, Türgi mõistes väikelinn.

Lennukitäis eestlasi paigutati öösel nelja tärni hotelli.

Siis algas segadus, sest info oli segane. Millal Samsunist minema saab, ei osanud keegi öelda. Reisijad ootavad ikka veel, millal Istanbuli lennujaama saaks lennata ja sealt edasi puhkusereisile.

Enamik eestlastest olidki läbi Türgi teel puhkusele.

LÕKSUS EESTLASED: Türgi väikelinnas Samsunis ootab lennukitäis eestlasi, kuniks lumetorm Istanbuli lennujaamas möödub.
Kristina Lummo

Terje Hürenen oli teel Egiptusesse, Sharm el Sheikhi, kus ta pidi sõpradega kohtuma.

„Meil on aastas nii vähe puhkusepäevi ja nüüd pean need veetma kohas, kus ma seda üldse teha ei plaaninud!“ ütleb ta.

Hotell on korralik ja süüa antakse reisijatele tasuta kolma korda päevas. Hüreneni ärritab vaid teadmatus. Ta ei tea, millal ja kuidas ta lahkuda saab. Kõnedele ei vastata, tagasi ei helistata. Kas hüvitatakse kahju? Kas tagasi kodumaale saab? Küsimusi on palju, vastajaid pole.

Janika oli kaaslasega teel puhkusele Taisse. Samsunis on nad lõksus, midagi teha pole seal samuti.

LÕKSUS EESTLASED: Türgi väikelinnas Samsunis ootab lennukitäis eestlasi, kuniks lumetorm Istanbuli lennujaamas möödub.
Kristina Lummo

„Ootusärevus - üks räägib üht, teine teist,“ kirjeldab Janika õhustikku. „Kohati on siin paanika.“

„Loodan, et reisifirma pikendab mu puhkust või siis maksab piletiraha tagasi,“ ütleb Kristina Ivanova, kes oli teel Sri Lankasse.

Nende korraldatud reisifirma Novatours kinnitas hiljem Ekspressile, et tagasilendude ajad lükatakse edasi. Reisikorraldaja pikendas oma kuludega mitmekümne Tai ja Sri Lanka reisija puhkust ligi nädala võrra.

Eestlased käivad Samsunis päeviti spas, õhtuti jalutavad linna peal. Igal vabal hetkel uurivad, millal minema saab.

„Olen mitu korda pidanud lennupileteid muutma,“ ütleb Kristina Lummo, kes oli teel õe juurde Austraaliasse. „Pidevalt istun kohvri otsas, valmis lendama.“ Lennujaam ei edasta ega vahenda infot.

Lummo jalutab Musta mere ääres ja mõtleb, kas üldse kunagi minema saab.

Äkki jäängi siia kevadeni lõksu?