Poolas juhtus väike ime ja presidendivalimised olid päriselt olulised. Alles häälte­lugemise viimastel tundidel selgus, et napilt võitis senine president Andrzej Duda opositsiooni kandidaadi, Varssavi linnapea Rafał Trzaskowski ees.

Opositsioonil lipsas käest väga erakordne võimalus. Nii tasavägine heitlus oli kahtlemata üllatav olukorras, kus Poola olulisimat ehk avalik-õiguslikku ringhäälingut kontrollib täielikult valitsuspartei Õigus ja Õiglus (rahvusvaheliselt tuntud poolakeelse lühendiga PiS). Kriitilisel hetkel öeldakse seal, mida valitsus tahab.

Valitsus jällegi ütleb seda, mida tahab Jarosław Kaczyński, PiSi ja kogu riigi (sealhulgas presidendipalee ehk äsja tagasi valitud Andrzej Duda) tegelik juht. Ning Kaczyński muidugi tahab hoida ja kasvatada enda ja oma partei võimu, iga hinna eest.

Selles polegi ju midagi imelikku – mida need võimulolijad ikka muud tahavad kui veel rohkem võimu. Vahe siiski on. Vähesed on selle nimel valmis minema nii kaugele ja nii küüniliselt, nagu seda on aastate jooksul teinud PiS.

Neil valimistel tegid nad seda jälle.

Kõige häirivam on aga see, et sama mäng käib juba pikemat aega Eestis ning valijate enamik vaatab seda abitult pealt. Mis toimis Poolas, toimib kahjuks ka Eestis.

Avalehele
17 Kommentaari
Loe veel: