Tõenäoliselt on laps teiega autos kaasa sõitnud juba sestpeale, kui sammud sünnitusmajast kodu poole seadsite. Niipea kui pisike hakkab rohkem maailma avastama, mis juhtub tavaliselt umbes kolme kuu vanuselt, on aeg teha auto lapse jaoks turvaliseks.

Veenduge, et ustel oleks lapselukk rakendatud, nii et uksi ei saaks seestpoolt avada

Lüliti asub tavaliselt ukse lukustusmehhanismi all (jääb varjule, kui uks on suletud). Kasutage ukse ja akna automaatlukustust, et hoida laps turvaliselt autos ja tagada, et ta ei saaks midagi aknast välja visata. Automaatsete akende kasutamisel jälgige alati hoolikalt, et lapse väikesed sõrmed ei jääks vahele. Vanemal autol keerake uks lihtsalt lukku.

Veenduge, et laps ei oleks otsese päikesevalguse käes

Kasutage näiteks aknakatet. Ärge jätke mitte kunagi last üksinda autosse – isegi mitte minutiks. Kasulik nipp on autoukse lahti jätmine, kuni laps autost väljas. Loomulikult on üsna ebatõenäoline, et unustaksite oma lapse autosse, kuid seda on inimestel siiski juhtunud. Üks viis selle takistamiseks on panna käekott tagaistmele või paigutada tahavaatepeegel nii, et näeksite last.

Millal loobuda turvahällist?

Kui laps on jõudnud turvahälli maksimaalse pikkuse või kaaluni (tavaliselt 9–18 kuud), on aeg võtta kasutusele uus turvatool. Pidage meeles, et selg ees turvatooli on soovitatav kasutada võimalikult kaua – vähemalt kaks esimest aastat. Valige alati ametlikult heakskiidetud turvatool, mis sobib teie lapse vanuse, kehakaalu ja suurusega. Pöörduge abi saamiseks korraliku lastetarvete poe poole.

Kuidas paigaldada turvatooli?

Lapse turvatooli ohutuks paigaldamiseks leiate täpsed juhised auto kasutusjuhendist ja turvatooli juhistest. Kui neid on keeruline järgida, võite vaadata kasulikke videoid internetist tootja kodulehelt. Kontrollige, kas tool on nõuetekohaselt paigaldatud ning turvavöö õigesti kinnitatud ja hõlpsasti juurdepääsetav. Kui te pole selles kindel, pöörduge abi saamiseks kohalikku liiklusohutusametisse.

Foto: Shutterstock

Miks peab laps istuma turvatoolis selg sõidusuunas?

Väikesed lapsed ei ole miniatuursed versioonid täiskasvanutest. Nende pead on ebaproportsionaalselt rasked (täiskasvanu puhul moodustab pea raskus 6% tema kogukaalust, imikutel on see lausa 25%), nende selg ja selgroog on välja arenemata ning puudub täiskasvanutele omane kiire reageerimisvõime.

60ndatel avastasid Rootsi liiklusmeditsiini uurijad väikeste laste seljaga sõidusuunas istumise eelised kokkupõrke korral. Tulemuseks on see, et praegu ei ole Rootsi turul alla 3aastaste laste sõidutamisel praktiliselt üldse enam kasutusel näoga sõidusuunas turvaistmeid. See on toonud kaasa ka positiivsed tulemused liiklusõnnetuste statistikas. Rootsi on lastega toimunud autoõnnetustes madalaimal kohal vigastuste/surmade taseme poolest terves Euroopas.

Kokkupõrke korral viskub näoga sõidusuunas turvaistmes lapse pea järsult ettepoole, mille tulemuseks on suur tõuge peale ja kaelale. Samuti on suur vigastuste risk põrkamisel vastu esiistet või vastu auto sisustust.

Allikad: perejalaps.delfi.ee, HTS BeSafe, maanteeamet