Shutterstock

Eestisse jõudis info juba üleüldise veipimise hirmu all ning faktid jäid infovoos täpsustamata. Seepärast peame oluliseks üle rõhutada, et Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides ametlikest müügikohtadest selliseid aineid, mis nende juhtumite puhul mängus olid, soetada võimalik ei ole. Selgust aitab luua E-sigareti Kaupmeeste Liidu liige Toomas Viilo.1. Euroopas on e-sigarettidele karmid regulatsioonid, mida USA-s ei ole

E-sigareti Kaupmeeste Liidu liikme Toomas Viilo sõnul on Eestis ja Euroopa Liidus e-sigarettide müük rangem kui USA-s. “Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides kehtivad nii e-vedelikele kui ka e-sigareti seadmetele väga ranged regulatsioonid ning kindlasti kordades rangemad, kui USA-s.” rääkis Viilo ning lisas, et ainult Euroopa turule toodavatele e-vedelikele tehakse kogu koostisele labori testid ning kõik legaalselt müüdavad vedelikud on kontrollitud. Kui teste ei ole, siis e-vedelikke turule ei lubata. Seadus, mis seda nõuab ehk Tubakatoodete direktiiv USA’s ei kohaldu ning sealsete vedelike täpne koostis on määramata. Lisaks on Eestis kõik ametlikud e-sigareti müüjad range Terviseameti kontrolli all.


2. Kanepiõli ehk THC-õli on illegaalne aine ja seda müüa ei tohi

Kanepiõli on illegaalne. Ametliku kauba tunned ära aktiisimärgi järgi. Ilma aktsiismärgita tooted on illegaalsed, registreerimata ja neid müüa ei tohi. “Mustalt turult omale vedelikke ja seadmeid ostes riskid tervisega,” lisas Viilo.

3. USA haigusjuhtumite põhjustajaks ei olnud e-sigaret, vaid illegaalne aine THC-õli.

Oluline on rõhutada, et USA juhtumid, kus inimesed sattusid kopsuhaigusega haiglasse, on tõestatult tingitud ainult kanepiõli ehk THC õli veipimisest ning muudest mustalt turult ostetud e-vedelikest. Kui alguses puudus info, millest sellised haigused võisid tekkida, siis püüti süü panna üldiselt e-sigarettidele. Selgus, et see oli ekslik, sest e-sigaret on vaid seade. Hiljem tunnistas enamus patsiente, et nad kasutasid e-sigaretis hoopis THC- õli e-vedeliku asemel. USA valitsusasutus, mis kaitseb ja edendab rahvatervist, FDA (Food & Drug Administration) hoiatab oma pressiteates inimesi THC õli ning muude mustalt turult saadavate e-sigareti kaupade eest.

4. THC-õli ja teised musta turu vedelikud on veipides väga ohtlikud?

THC ehk tetrahüdrokannabinool on kanepitaime saaduste mõnuaine peamine psühhoaktiivne komponent. Inimkeeli on THC see aine, millega ennast inimesed „pilve tõmbavad“. See aine on viidud õli kujule, et seda saaks e-sigareti taolistes seadmetes kasutada. Lisaks sellele, et tegemist on mõnuainega, on see õli baasil vedelik, mis erineb täielikult traditsioonilistest e-vedelikest, mis koosnevad propüleenglükoolist ja taimsest glütseriinist. Juhul, kui e-sigaretti satub õli baasil toodetud vedel toode, toimib see tavapärasest e-vedelikust hoopis erinevalt ja võib olla inimtervisele väga ohtlik, sest hakkab kleepuma hingamisteede seintele.

Kokkuvõttes tasub Toomas Viilo sõnul alati täpsemalt küsida ametlikest e-sigareti müügikohtadest nii seadmete kui ka vedelike sertifikaatide ja koostiste kohta täpsemat infot. Mustalt turult soetatud veipimisvahendid ei anna sulle seadusejärgset garantiid ning nii riskid oma tervisega.

USA regulatsioonide kohta saab lugeda SIIT.

Europa Liidu rangete regulatsioonide kohta saab lugeda SIIT.

THC kohta on infot SIIN.