Foorum Jaanus Lensment

„Minuni on jõudnud info, et Jõhvis asuvas Viru jalaväepataljonis toimub vene emakeelega sõdurite allumatus ja eesti ajateenijate rahvuspõhine terroriseerimine. Nimelt on seal ülekaalus vene keelt rääkivad noorsandid. Põhimõtteliselt keeldutakse rääkimast eesti keeles nii teenistuskaaslaste kui ka kõrgemas auastmes isikutega. Eesti hümni ajal lauldakse Vene hümni suure häälega ja terroriseeritakse vähemuses eesti poisse. On olnud ka otsest vägivalda. Hiljaaegu leidis aset väga tõsine vahejuhtum, kus sõna otseses mõttes peksti üks eesti poiss haiglasse 16 vene poisi poolt,“ teatas Helme eelmisel nädalal kaitseminister Jüri ­Luigele (Isamaa) esitatud kirjalikus küsimuses.

Helmet huvitab muu hulgas, kas vägivallatsejaid on karistatud, kuidas kavatseb kaitsevägi selliseid juhtumeid ära hoida ning kuidas hoitakse ära riigikaitse alased riskid, mis tekivad „halvasti või olematult integreeritud mitte-eestlastest kodanike riigikaitses osalemisel“.

Kaitseväe Peastaabist avaldati Ekspressile arvamust, et rahvasaadikuni võisid jõuda tugevalt liialdatuna kõlakad teisest intsidendist. Selles osalesid tõepoolest eri rahvustest ajateenijad. Nimelt eirasid alles eelmisel kuul Viru jalaväepataljoni võetud viis noormeest neile antud korraldusi ning sõimasid ropult korrapidaja abi, kes selle kohta ettekande tegi. Korrapidaja pani seepeale tõrksa viisiku majandustöödele. Solvunud poisid otsustasid korrapidaja abile kätte maksta ning tungisid talle öösel magamistoas kambakesi kallale. Kaitseväe teatel ei vajanud peksa saanud reamees haiglaravi.

Juhtunust kuulnud pataljoniülem pöördus politseisse. Peksjaid võib oodata kahe nädala pikkune arest ja kuni ühe aasta pikkune vabadusekaotus.

Peksjad ja nende ohver olid eri rahvusest, kuid kaitsevägi kinnitas oma veebiküljel mil.ee, et „kohatu on spekuleerida vastuvõetamatu käitumise ning rahvusliku tausta seoste üle“.