Foto: Hendrik Osula

Ettevõtja Hillar Teder tegi kolmandas kvartalis Keskerakonnale kaks 30 000 euro suurust annetust. Erakonna peasekretär Mihhail Korb ütles ERR-ile, et kuna annetused erakondadele on teravdatud tähelepanu all, võttis ta pärast Hillar Tederi suurannetuste laekumist temaga isiklikult ühendust ja Tederi kinnitusel oli suurannetuse ajendiks valitsuse toetus Rally Estoniale. Porto Franco toetamisest polnud Korbi sõnul juttugi.

Arvestades, et Teder oli noorena Eesti tasemel arvestatav rallisõitja, kõlab see usutavalt. Kui vaid poleks hämmastavat asjaolu, et oma esimese annetuse tegi ta juba 1. juulil, mil polnud veel sündinud otsust toetada Rally Estoniat. Valitsus otsustas Rally Estoniale raha anda alles 2. juulil. Ehk teisisõnu aimas Teder juba vähemalt päev ette, et valitsus asub rallit toetama ning selle nägemuse mõju all kandiski kohe Keskerakonnale 30 000 eurot. Ent miks mitte Isamaale ja EKRE-le? Kuulub ju sport isamaalasest kultuuriministri Tõnis Lukase haldusalasse, riigi rahakotiraudu valvab ministrina aga rahvuskonservatiiv Martin Helme.

Täiesti juhuslikult oli Hillar Tederi poja Rauno Tederi juhitav Porto Franco OÜ vaid mõni nädal varem, 28. mail, esitanud sihtasutusele Kredex taotluse saada 40 miljonit eurot erakordset sooduslaenu koroonakriisi leevendamise meetmete eelarvest. Just juuli algul arutas Kredexi nõukogu, kas anda Porto Francole laenu. Kredex otsustas juhuslikult Porto Franco abistamist toetada ning valitsus kinnitas laenuandmise lõplikult 3. septembril. Teise annetuse tegi Teder Keskerakonnale 9. septembril.

Rally Estonia toimus 4.–6. septembril.