KEERAME INFOVOO KINNI! Justiitsminister Raivo Aeg juhtis varem kaitsepolitseid, mida tema kaasministrid EKREst on pidanud süvariigi üheks keskuseks. Foto: Rauno Volmar

Andmekaitse inspektsioonile, siseministeeriumile ja majandusministeeriumile anti arvamuse avaldamiseks vaid kuus päeva, kusjuures nende sekka jäi ka nädalavahetus.

Minister Aeg ei küsinud eelnõu kohta aga arvamust kohtutelt, kelle tööd eelnõu kõige enam puudutab. „Meile seda eelnõu ei saadetud,“ tunnistas Harju Maakohtu esimees Meelis Eerik Ekspressile.

Kohtute seadus ütleb samas selgelt, et kohtute infosüsteemi registriandmete koosseisu ja nende esitamise korra kohta peab andma nõusoleku Kohtute Haldamise Nõukoda. „Tundub, et ministeerium ei tea seda,“ ütles üks kohtunik Ekspressile. „Ka ei ole näha, et nad teaksid kriminaalmenetluse seaduse §12 olemasolust.“ Too paragrahv räägib kohtuistungi avalikkuse piiramisest.

Põhiseadus ütleb samuti, et kohtupidamine on avalik. Ka praegune valitsusliit lubas võimule tulles rohkem avalikustada.

Meelis Eeriku sõnul peaks ministeerium kõigepealt selgeks tegema, millist probleemi muutustega lahendatakse. „Meil ei ole kohtute infosüsteemiga probleeme olnud,“ märkis ta.