Shutterstock

Praegu ei ole teada, et mees kedagi teist nakatanud oleks, kinnitas Terviseameti kommunikatsiooninõunik Iiris Saluri.

Terviseameti kinnitusel jälgitakse inimesi, kes haigestunud mehega kokku puutuda võisid, et märgata võimalike haiguse tunnuste ilmnemist. „Praegu on peiteaeg,” märkis Saluri.

Möödunud aastal tunnistas Maailma Terviseorganisatsioon Eesti punetiste ja leetrite vabaks piirkonnaks ehk riigiks, milles need nakkushaigused koha peal ei levi. Viimati registreeriti kaks punetiste juhtumit 2013. aastal.

Uus leetrite juhtum Saaremaal

Viimastel aastatel on registreeritud ka üksikuid leetrite juhtumeid, mille puhul on teada, et haigus on riiki sisse toodud. Näiteks diagnoositi Saaremaal märtsi lõpus – aprilli alguses kaks leetritesse haigestumise juhtumit.

„Esimene haigestunu sai nakkuse reisil olles, teine nakatus tõenäoliselt esimese haigestunuga suheldes,” sõnas Saluri Ekspressile. Sarnaselt Raplamaa kaasusele jälgitakse Saaremaal inimesi, kes on haigestunutega kontaktis olnud. Leetrite peiteperiood on maksimaalselt 21 päeva.

Mõne nädala eest leiti, et Viimsi kooli õpilasel ja tema emal on leetrid. Ka sel juhul oli tegu reisilt kaasa toodud haigustekitajaga.

Raplamaa kaasus tõuseb neist juhtumitest esile – ei ole aru saadud, kuidas mees nakkuse võis saada, sest esimestel andmetel ei ole tegu reisilt kaasa toodud nakkusega.

Võimalusel vaktsineerida

Saluri hinnangul peaks Raplamaal olevad täiskasvanud inimesed võimalusel võtma ühendust perearstiga, et kaaluda vaktsineerimist, kuna punetiste vastu hakati vaktsineerima alles 1993. aastal. Täiskasvanutel on võimalik osta tasuline MMR-kolmikvaktsiin, mis sisaldab lisaks punetistele ka leetrite ja mumpsi vaktsiini.

Leetrite vastaste antikehade olemasolu organismis saab lasta kontrollida spetsiaalse uuringu, mida pakuvad erinevad laborid.

Saluri rõhutas, et gümnaasiumis õppivatele noortele on vaktsineerimine tasuta. Kui on MMR-vaktsineerimata noori, kes sooviks end vaktsieerida, peaks nad perearsti poole pöörduma kohe. Sel juhul jõuab teha tasuta mõlemad MMR-vaktsiini doosid.

Vastunäidustused

Rasedatele on MMR vaktsiin vastunäidustatud. Naised, kes on end MMR-i vastu vaktsineerinud või kaitset uuendanud, peaksid hoiduma rasestumisest vaktsineerimisele järgneva kuu jooksul või perioodil, mida soovitab arst.