DISTANTSÕPE: Koolide sulgemine tähendaks kodukooli. Tiit Blaat

„Meie arvutused näitasid, et äärmiselt tõhus on ennekõike koolide ja lasteaedade sulgemine, aga ka sotsiaalsete kontaktide piiramine tööalaselt ja eraeluliselt,“ selgitas Complexity Science Hubi statistik Peter Klimek ajakirjas Spiegel.

Miks on koolide sulgemine nii tõhus? „Täpne mehhanism ei ole teada,“ põhjendas Klimek, „võimalik, et asja juur ei peitu selles, et koolides oleks nakatumine väga kõrge, vaid hoopis selles, et koduõppega seotud vanemad peavad olema kodus ning neil on vähem võimalusi end tööl või mujal ringi liikudes nakatada.“

Uurijate rühm pani koroonameetmed nende tõhususe alusel pingeritta, andes igale meetmele hinde sajapallisüsteemis. Koolide sulgemist hinnati 85, väikeste (kuni 50 osalejaga ürituste) ärajätmist 72, kriisikommunikatsiooni 65, piiranguid riigipiiridel 57, isikukaitsevahendite (nt maskide) kasutamise suurendamist 56, massiürituste keelamist 51 ja riskirühmade kaitse erimeetmeid 43 palliga.

Nagu uuringust nähtub, hindasid uurijad massiürituste keelustamisest tõhusamaks just väikeste, kuni 50 osalejaga ürituste ärajätmist. Suurürituste järel võivad tekkida küll olulised nakkuskolded, kuid just väiksematel kohtumistel, kus inimesed suhtlevad intensiivsemalt, levib viirus enam.