Maria Faust STANISLAV MOSHKOV

"Maarja missa" ainuettekanne toimub 22. augustil kell 20 Tallinna Jaani kirikus. Pileteid on saab soetada Piletilevist.

Saadavad instrumentalistid Indrek Vau (trompet), Andres Kontus (tromboon), Kristjan Kungla (fagott), Maria Faust (saksofon).

Teose autor Maria Faust kirjutab "Maarja missa" sünni kohta järgmiselt:

"Mulle, nagu paljudele teistele maailma lastele, õpetati esimese asjana austust ja lugupidamist oma riigi, lapsevanemate, vanemate inimeste, õpetajate, politseinike ja üldse minust hierarhiaredelil kõrgemal positsioonil olevate isikute vastu. Kuna laps asus redeli madalaimal pulgal, siis õppisime kiirelt selgeks, et kõige parem on olla läbipaistev mittekeegi.

Samas austusega oli mul peas isevärki konflikt. See konflikt on tänaseks mitmeid kordi kuju muutnud. Kord on saanud sest protest, kord jälle jõuetu käed rüpes istumine. Täna täiskasvanuna saan ma aru, et mind ei õpetatud mitte austama, vaid kartma. Me õppisime kõik kollektiivselt generatsioon generatsiooni järel kartma ja andsime seda hirmu kas otseselt või kaudselt edasi. Me kõik oleme kopeerinud õpitud mudeleid, mida me tegelikult põlgame. Ma kartsin klassijuhatajat, niisamuti nagu ma kartsin seniilset asendusklaveriõpetajat. Me kõik kartsime politseid, sest korduvalt oli nähtud neid peksmas punkareid, joodikuid ja üldse elu hammasrataste vahele jäänud inimesi. Ma kartsin kiusavaid poisse, naabermaja joodikuid, kes jõid, kaklesid ja reostasid ümbruskonda. Kõige rohkem maailmas kartsin ma aga oma enda vanaema… Naiste vaheline verbaalne ja ka füüsiline vägivald on asi, mis on eriti valus.

Hiljem, juba teismelisena, õppisin ma kartma täiskasvanud mehi. Siis ülemusi ja tööandjaid. Hierarhia madalaimalt pulgalt olin tõusnud noore naisena õige pisut.

Alandamine, mõnitamine, sihilik solvamine, ahistamine, kiusamine, verbaalne ja füüsiline vägivald - ja seda kõike austuse ära teenimise nime all - on olnud meie ühiskonna tülgastav osa. Vägivald ei tunne geograafilisi, ideoloogilisi ega ka seisuse piire. Peksa on saanud nii rikkad kui vaesed, nii Indias, Hiinas, Skandinaavias kui Eestis.

Mitte ükski raamat, religioon ega ka kahjuks see muusikateos ei suuda lõpetada sõda meis endis. Lootus on, et see teos pakub lohutust ja veidi usku, et ühel päeval lõikab inimkond end lahti põhjuste ja tagajärgede ketist.

Maarja missa on pühendatud Eesti naistele, kes on kaotanud läbi vägivalla (iseenda? ).

Jumal (inimene) kaitse Maarjamaad."