Foto: Shutterstock

Tüli tekkis eelmisel nädalal, kui OÜ Võru Matusetalitus soovis kehtestada enda poolt Lõuna-Eesti Haiglalt üüritavates ruumides karmimad ohutusreeglid. Need põhinevad terviseameti värskel juhisel „COVID-19 infektsiooniga või selle kahtlusega surnu käsitlemise põhimõtted“.

Matusetalitajad tegid ettepaneku, et eriolukorra ajal toimuks haiglas surnute väljastamine ainult hoone välisukse kaudu. Surnukehale läheksid külmkambrisse järele ainult matusebüroo enda töötajad, kes kannavad kaitsemaske ja kasutavad laibakotte.

Haigla aga leidis, et hetkel pole põhjust piirata haigla ja haigla koostööpartnerite töötajate liikumist surnu transpordil külmkambrisse ja sealt ära.

Haigla juhatuse liige Arvi Vask lubas, et „kõik liikumised ja kontaktid on minimaalsed“.

See ajas kopsu üle maksa Võru Matusetalituse juhatajal Andrus Rattasepal. Tema sõnul tähendab haigla vastus, „et haigla aktsepteerib endiselt olukorda, kus meie kasutuses olevast surnute külmkambrist transpordivad surnuid ära haigla muud koostööpartnerid, s.t kolmandad isikud, kes tegelevad samuti matuseteenuste osutamisega“.

Rattasepp saatis aprilli algul pöördumise terviseametile, kus nõudis Lõuna-Eesti haigla korrale kutsumist. Ta põhjendas: „Me ei ole rahul sellega, et need kolmandad isikud ei täida praeguses olukorras vajalikke ohutusnõudeid – ei kasuta laibakotti, ei kanna isikukaitsevahendeid jmt – ning on seetõttu ohu allikad.“

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!