google

Tartu metalliärimees Rain Oras vabanes detsembri lõpus vanglast, kus ta istus eeluurimise ajal kolm kuud kahtlustatuna mitmeid riike ja kümneid firmasid hõlmanud käibemaksupettuses. Eestis hindab prokuratuur maksupettuse suuruseks umbes pool miljonit eurot.

Kokku on kahtluse all seitse eraisikut ja kaks firmat. Kahtlustuse on saanud näiteks äripartner Georgi Gorbatšjov ja ka Orase isa Madis Oras, kes esines tankistina. Orase ärivõrgustikku kuulusid muuhulgas üks eksmiss ja üks teletegelane.

Oras äritses Baltimaades metalliga. Ühel hetkel tekkis tavalise ostu-müügitegevuse vahele, kõrvale ja ümber kümneid varifirmasid. Niimoodi välditi käibemaksu maksmist ja küsiti seda ebaseaduslikult tagasi. Must raha läks osaliselt tagasi ärisse, osaliselt liigutati välisriikide (peamiselt Küprose) kaudu Eestisse tagasi. Eelmise aasta esimeses pooles võeti Eesti pankadest sularahas välja 2,3 miljonit eurot, osa kulus Läti BMW esinduses autode ostmiseks.

Oras on uurimise all ka Leedus, seal küll (veel?) tunnistaja rollis. Pole aga mingi saladus, et leedulased uurivad Orast seal maal enam-vähem samasuguses käibemaksupettuse tõttu. Mullu suvel otsiti Leedu uurijate palvel läbi Orase maja Tartus.

Eestis läheb Oras lähiajal kohtu alla. Detaile prokuratuur veel kommenteerida ei taha.