Foto: Margus Kalam

Poeketi Universaal Universum üks omanikke Margus Kalam on Taist lauamänge importinud ligi kümme aastat. Enamasti on tegu täiskasvanute mõttemängudega: hiina kabe, sudoku, puidust torn, kuhu saab eri osasid sisse torgata. Kuid maikuu algul avastas üks kaugelt idamaalt saabunud konteinerit inspekteerinud tollitöötaja, et mängud võivad olla ohtlikud alla 14aastastele lastele. Nimelt polnud neil peal CE-märgistust, mis toote lastele ohutuks tunnistab. Läinud nädala lõpus hävitatigi seetõttu 620 mängu ostuhinnaga ligi 1500 eurot.

Alates 2002. aastast eri nipsasjakesi importinud Kalamile pole see esimene kord oma kaubast ilma jääda. Varem on sama saatus tabanud ka nukkusid, millel puudus toodet Euroopa Liidu tarbijate jaoks ohutuks tunnistav märgistus. Läbi ime õnnestus tal ükskord hävitamisest päästa laadung kimonosse riietatud jäneseid, apelleerides faktile, et kimono on Jaapani rahvariie. Rahvariides nukud pole nimelt mõeldud lastele, vaid liigituvad suveniirideks ja nendele ei kehti lastetoodete ranged reeglid.


Tarbijakaitse kommunikatsiooniekspert Anne-Mai Helemäe lisab juhtumit kommenteerides, et "TTJA ei kohustanud ettevõtjat lauamänge hävitama, vaid ettevõtjal on endal valida, kas ta saadab mängud tootjale tagasi, hävitab need või laseb ringlusse väljaspool Euroopa Liitu."

"Kui ettevõtja ütleb, et need on mõeldud täiskasvanutele, siis ta peab seda põhjendama, miks alla 14-aastased lapsed neid mängida ei saa. Ühtlasi ei tohiks neid sellisel juhul müüa lastele suunatud lauamängude juures."