PALJU HÄDA BAKTERIGA: M.V. Wooli asutaja ja juht Mati Vetevool. Foto: Sven Arbet

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) lasi 1. oktoobri hommikupoolikul võtta tööstusest ning toodangust kokku 40 proovi. Ühes neist leidiski veterinaar- ja toidulabor listeeriabakteri. Tegemist oli 200grammise viilutatud graaviforelli pakiga.

Ettevõte lasi sama päeva lõuna ajal teha täpselt samast partiist teise proovi akrediteeritud rahvusvahelises laboris Icosagen. Ja üllatus-üllatus: laborile antud viiest 200grammisest pakist mitte ühestki ei leitud listeeriat!

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda ütles Eks­pressile, et tegemist pole siiski müstikaga: „Mikroobide tegutsemine erinevates keskkondades, antud juhul siis kalas, on kord juba selline, et nad ei jaotu ühtlaselt. Vedelamas keskkonnas jagunevad need ühtlasemalt, tahkemas üldsegi mitte. Seetõttu ongi metoodikad leidmiseks kujundatud selliselt, mis võimaldavad võimalikult suure tõenäosusega bakteri leida (mitu osaproovi, mis siis kokku segatakse ja uuritakse). Ka selliste meetodite puhul jääb eksimise ruumi. Seetõttu ei saa kindlasti asuda seisukohale, et kui ühes proovis bakter leidub, teises aga mitte, siis probleemi pole.“

M.V. Wool teatas eile, et korraldab neljapäeval ja reedel Harku tehases täieliku sterilisatsiooni, peatades selleks ajaks tootmise.