Eestis on aastaid levitatud juttu, et siinne elanikkond joob eriti palju. Taas tuli see kõne alla eelmisel nädalal, kui sotsiaalminister ­Jevgeni Ossinovski esitas eelnõu piirata alkoholireklaami.

Maailma Terviseorganisatsiooni värskeima ­aruande “Global status report on alcohol and health 2014” kohaselt jääb Eesti alkoholitarbimine alla Euroopa regiooni keskmisele ja on olnud langus­trendis. WHO ennustas, et tänavu tarbib keskmine vähemalt 15aastane eestlane 9,4 liitrit puhast alkoholi, siis aga algab tõus ja aastal 2025 on see näitaja juba 10,5 liitrit.

TÄIENDATUD 28.10: Sotsiaalministeerium teatas täna hommikul, et Rahvusvaheline Terviseorganisatsioon (WHO) esitab raportis „„Global Status Report on Alcohol and Health 2014“ valeinfot. Raporti kohaselt on Eesti alkoholitarbimine inimese kohta väiksem kui Euroopa regioonis keskmiselt.

„Raportis on alkoholitarbimise andmed riikide kohta esitatud täiskasvanud elanikkonna (ehk üle 15-aastase elanikkonna) kohta. Eesti kohta on aga esitatud tarbimine kogu elanikkonna, mitte üle 15-aastase elanikkonna arvu kohta. Seetõttu on Eesti number proportsionaalselt väiksem ning ei ole teiste riikidega võrreldav," teatas ministeerium. „Eesti esitas korrektsed andmed, aga lõppraportis jäi arv kontrollimata.“

Ministeeriumi kinnitusel olla teiste riikidega sarnase metoodika järgi arvutades Eesti õige tarbimine hoopis 12,45 liitrit puhast alkoholi üle 15-aastase elaniku kohta aastas (perioodil 2008-2010). Selle näitajaga on Eesti Euroopa riikide hulgas tarbimiselt 14. kohal.

Ehk Eesti pole siiski joomaliidrite seas nagu on meile seni esitletud.

Paksu pahandust tekitanud raport ilmus möödunud aasta kevadel. Pooleteise aastaga pole suudetud seda ära parandada.

Küll aga kinnitas Marge Reinap, WHO esinduse juht Eestis, et parandatud andmed on saadaval Euroopa portaalis.

WHO raport muutus kuumaks teemaks täna seetõttu, et Eesti Ekspress avaldas sellele kui väga autoriteetsele allikale toetudes uudisnupu „Eestlased joovad vähem kui eurooplased keskmiselt“.