Mai Väljas sai eestlastele tuntuks 1988. aasta laulva revolutsiooni massikogunemiste legendaarsetel fotodel. Tal oli oluline roll abikaasa eestimeelse poliitika toetamisel.

„Isa sõnul poleks tema karjäär ja elutöö olnud ilma ema toeta võimalik,“ ütles Ekspressile Väljaste poeg, ajaloolane Peeter Väljas.

Mai Väljas, neiupõlvenimega Mai Goetz, sündis 5. mail 1935 Virumaal Oruveskil. Nooruses tegeles ta ilu- ja sportvõimlemisega ning soovis saada võimlemisõpetajaks. Õpingutele Leningradi kehakultuuriinstituudis tõmbas kriipsu peale põlvevigastus.

1988: Mai Väljas (rahvariietes), Vaino Väljas (paremal kõrval).
1988: Mai Väljas (rahvariietes), Vaino Väljas (paremal kõrval). Toomas Huik

1956. aastal astus Mai Tallinna pedagoogilisse instituuti õppima eesti keele, kirjanduse ja ajaloo osakonda. 1960. aastal abiellus ta Eesti komsomolijuhi Vaino Väljasega.

Aastail 1965–1980 töötas Mai Tallinna ehitus- ja mehaanikatehnikumis eesti keele ja kirjanduse õpetajana ning hiljem direktori asetäitjana kasvatusalal.

Kui Vaino Väljas esindas 1980–1988 NSV Liitu suursaadikuna Venezuelas ja Nicaraguas, oli Mai mehega kaasas. Pärast Eestisse naasmist tegutses ta Eesti heategevusfondis.

Väljastel on kaks last ja viis lapselast.