Arktika ja Antarktika asuvad vastaspoolustel geograafilises mõttes, ent nad võivad olla vastandid ka kliimamuutuses. Värske teadusuuring sedastab, et kui põhjas Arktikas domineerib praegu soojenemine ning jää ja lumi sulavad, siis lõunapooluse ümber, Antarktikas on valdav hoopis jahenemine.

USA Rutgersi ülikooli teadlase Jennifer Francise sõnul on asi selles, et Antarktika kohal laiub suur osooniauk, mis kohaliku suve ajal kosub lausa hiiglaslikuks. Francis ja tema kolleegid kirjutavad geofüüsikaajakirjas Eos, et osooni hõrenemisest tingitud õhurõhumuutused tugevdavad Antarktise ümber tiirutavaid läänetuuli. Need tuuled isoleerivad suure osa lõunamandrist ning kahandavad seeläbi üleilmse soojenemise mõju.

Erand on Antarktika poolsaar, mis sirutub peaaegu Lõuna-Ameerikani välja. Seal on soojenemist selgelt tunda, sest pikka poolsaart tuultevöönd nii hästi enam ei kaitse.

Stratosfääris laiuv osooniauk paraneb prognooside järgi 2070 paiku täielikult, sest tänu rahvusvahelistele kokkulepetele ringleb osooni lagundavaid kemikaale nüüd maailmas vähem kui enne. Siis võib soojenemine jõuda ka lõunanabale.