8 tundi ja 53 minutit teadmatust
Magamisele kulutavad inimesed rohkem aega kui ühelegi teisele tegevusele.
Ometigi teame unest ja unenägudest väga vähe. Teadlased ei tea isegi seda, milleks üldse uni vajalik on. Samamoodi lapsekingades on unetööstus – tervelt kolmandik eluajast on ärimeestel avastamata.
Eestlane, tuleb välja, on paras unimüts. Magab keskmiselt 8 tundi ja 53 minutit ööpäevas. Nädalavahetusel lausa 9 tundi ja 48 minutit. Kui uskuda OECDd, siis on eestlased kõige unisem rahvas üldse. Me magame 20 minutit kauem kui soomlased, 40 minutit kauem kui rootslased ning korealastest pole mõtet rääkidagi – nendest põõname tervelt tunni jagu ööpäevas kauem. Lühike küsitlus kolleegide seas suutis tuvastada küll ainult paar inimest, kes nii kaua magavad, enamik magab oluliselt vähem.
Olgu eri rahvastega kuidas on, üks on siiski ühine: magamise peale kulutavad inimesed rohkem aega kui ühelegi teisele tegevusele. Seda üllatavam, et tegelikult teatakse unest endiselt väga vähe. Teadlased pole suutnud omavahel isegi kokku leppida, milleks uni üldse vajalik on.
Unenägudega on asi veelgi hullem. Kunstnikud ja kirjanikud muidugi armastavad neid. Nagu ka psühholoogid. Suur osa neurolooge aga arvab, et unenäod on magamise ¬juhuslik kõrvalsaadus, millel pole mingit eesmärki ega mõtet.
Lapsekingades on ka unetööstus. Võib ju mõelda, et ohoo, magame terve kolmandiku oma elust – mida kõike sellel turul müüa saaks! Tegelikult on uut vähe: ikka voodid-tekid-padjad, laias valikus. Ühte-teist sai ka selle loo tarbeks testitud (vt edasi.)
Unetööstuse teine suur haru on une¬rohud – uinutid ja rahustid. Nende toime on tegelikult lihtne, nagu viitab Forbesis meditsiiniteemadel kirjutav Matthew Herper, selle avastasid 7000 aastat tagasi muistsed iraanlased, kui nad esimest korda õlut pruulisid. Tuleb lihtsalt ajurakud välja lülitada, küll siis uni tuleb. Kas teed seda õlle või Xanaxi abil, on tehnika küsimus. Arengut vähe.
Viimasel ajal on hakanud unetööstusse oma haarmeid ajama ka igasugused tehnikavidinad ja äpid. Google Play pakub une ja magamisega seoses oma paarsada äppi. Võrdluseks, toidu ja söömisega seotud äppide kõrval on see köömes. Testin paari populaarsemat ¬ unejälgijat (ingl- sleeptracker) ja tunnen pettumust. Hommikuks joonistavad need telefoni küll mingi graafiku, kus vahelduvad künkad ja orud – väidetavalt on tegu unetsüklitega –, kuidas need on saavutatud, jääb aga selgusetuks. Sain ka teada oma unedefitsiidi – 1 tund ja 30 minutit –, kuid seda teadsin isegi, kui sättisin äratuskella helisema kuue ja poole tunni pärast. Niisiis: deinstall.
Mida veel unetööstus pakub? Kas lõpuks ka midagi tõeliselt uut või kasulikku?