Vana kaminat pole mõtet ära visata
Kogu saladus on seitsmest rõngast koosnevas soojusvahetis, mis ehitatakse vana kamina peale. Rõngad on üliraskest materjalist, mille kuupmeeter kaalub peaaegu kolm tonni. See on raskem kui graniit. Rõngastele muidugi kuupmeetrit ei kulu, umbes 200 kg aga küll. See asetatakse vana kamina peale ehitatud raamile. Mõnel kaminasüdame mudelil pole isegi lisaraami vaja. Tänu rõngastele võib koldesse aga lisada puid rohkemgi. See annab juurde juba 13 kWh soojust, mis kiiratakse välja ühtlaselt pika aja jooksul. Suurema kaminatäie laadimise järel ei ole küttetsükli vältel vaja puid lisadagi. Järgmisel korral võib halgu alla panna alles pärast põlemisprotsessi lõppu.
Koltsi Kaminate juhataja Andrus Konga lisab, et eralduv soojus on väga mõnus ja ühtlane. „Salvestavad rõngad tagavad sooja kuni seitsmeks tunniks — see on juba arvestatav aeg. Kaminakütjad teavad ju, et tule süüdates tekib kaminasuu lähedusse paras saun — suur osa soojusest läheb ju otse tuppa. Niipea kui tuli kustub, tuleb külm tagasi. Nüüd salvestavad rõngad arvestatava osa endasse ja suurt temperatuurikõikumist ei tekigi.”
Ning mis pole samuti vähetähtis: rõngaste paigaldamisega tuleb toime iga mehepoeg, kel natuke ehitusasjadest aimu.
Sooja hoiab ka kubu
Endistel kaminatel paigaldati kipsist kubu vaid ühe eesmärgiga — varjata korstnasse suunduvat lõõritoru. Nüüd on võimalik panna ka üsna tarbetu kubu toasooja heaks tööle. Selleks peab kubu ehitama CPA soojasalvestavast plaadist, mis on peale kõige muu ka väga suure soojusjuhtivuse, -mahutavuse ja -salvestusega. Need plaadid võimaldavadki ehitada sooje kaminaahjude keresid ja kubusid. Tegu on plaatidega, mis ilmselt lähitulevikus vahetavad välja meile juba tuttavaks saanud kaminatellised.
Viimasel ajal on kaminakubude isoleerimiseks kasutatud fooliumvilla. „Kesk-Euroopas on selline materjal juba mõnda aega keelatud ja kasutusel on just needsamad soojasalvestavad plaadid. CPA plaadid on väga jäigad ja rasked. Plaadid paigaldatakse spetsiaalse liimiga ja ühenduskohad fikseeritakse kruvidega. Pärast tolmust puhastamist liimitakse kaminakere või kubu peale võrk ja jääbki üle kas pealispind krohvida või plaadid kahhel- või kiviplaatidega katta,” räägib Andrus Konga Koltsi kaminatest.
Koltsi Kaminad OÜ