Riia tüdruk väntas esimesena ümber maailma

Riias sündinud Annie Londonderryst, hilisemast bostonlannast sai esimene naine, kes sõitis jalgrattaga ümber maailma, vähemalt omaenese sõnade kohaselt. Tema eeskuju innustas sadulasse miljoneid naisi.

Alo Lõhmus
„Vene gripp“ pistis plehku laborist

1977. aastal väiksemat sorti pandeemia tekitanud „Vene gripp“ oli tõenäoliselt pärit Nõukogude Liidu, Hiina või USA laborist. Tegu võis olla õnnetusega biorelva või gripivaktsiini arendamisel.

Alo Lõhmus
SUUR LUGU | Joakim Puhk. Eesti mõju­võimsaima perekonna häving

80 AASTAT JUUNIKÜÜDITAMISEST: Üks Eesti rikkamaid ja mõjukamaid isikuid, ettevõtja ja riigimees Joakim Puhk lasti Venemaal 1942. aastal maha. Tema naine ja lapsed küüditati 14. juunil 1941 Siberisse. Puhkide traagiline lugu seniavaldamata dokumentide, kirjade ja fotode valgel.

Pekka Erelt
Helesinine unistus Helsingi 1940

Veel 1939. aasta suvel, kui Saksamaa oli juba anastanud Austria ja Tšehhoslovakkia, hellitati Eestis lootust, et järgmisel suvel sõidab üle lahe Helsingisse suur olümpiadelegatsioon ning korjab sealt priske medalisaagi.

Hannes Rumm
Müüt Muinas-Tallinnast

Tallinnast ei ole avastatud arheoloogilist tõestusmaterjali selle kohta, et siin oli keskus ka enne taanlaste tulekut 1219. aastal.

Mauri Kiudsoo, arheoloog, Tallinna ülikool