90 aastat tagasi tabas üle Eesti tuntud Tartu kaupmeest Mart Jänest une pealt äkksurm. Teda saatsid viimsele teekonnale kümned tuhanded tartlased.
Täna möödub 60 aastat Ameerika Ühendriikide 35. presidendi John F. Kennedy mõrvast. Ekspress taaselustab tol päeval Dallases aset leidnud traagilised sündmused.
Kirjad paljastavad vastupanuvõitlejate traagilise saatuse: „Õhtupoolik pühendati minu ähvardamisele kõige valjemate füüsiliste mõjutamistega“ (36)
Mis juhtus 1944. aastal nendega, kes püüdsid Eesti Vabariiki taastada?Päevavalgele tulid kirjad, mis heidavad valgust 1944. aasta septembris enne venelaste saabumist Eesti Vabariiki taastada üritanud eesti vastupanuvõitlejate traagilisele saatusele.
Iseseisvas Eestis antisemitismi selle ehedal kujul ei esinenud, isegi Einstein tänas eestlasi rahvusliku sallivuse eest.
Hollandi malekirjanik: KGB oleks läände põgenenud Paul Kerese kui ohtliku konkurendi kõrvaldanud (24)
Kui ka Paul Keresel oleks õnnestunud Eestist 1944. aastal läände põgeneda, poleks temast saanud maailmameistrit, sest KGB oleks nõukogude maletajate kõige ohtlikuma konkurendi kas või salamõrva abil kõrvaldanud, väidab Hollandi malekirjanik ja suurmeister Genna Sosonko.
Valitsus otsustas eelmisel nädalal sulgeda üle 100 aasta järjepanu tegutsenud Eesti Peakonsulaadi New Yorgis.
Kuulsale krahv Bergile kuulunud Sangaste loss oli suurtes rahalistes raskustes juba enne teist maailmasõda ja on seda ka praegu. Oktoobris läheb loss oksjonile.
Eesti omariiklust oli olnud napilt kümme aastat, kui otsustati kehtestada automaks. Taasiseseisvunud Eestis kulus selleni jõudmiseks aga enam kui 30 aastat.
Kirjanik Aadu Hint toetas 1940. aastal aktiivselt juunipööret, hiljem aga kannatas selle pärast ja üritas Rootsi põgeneda.
Šveitsi käekirjaekspert on veendunud: pärast Prigožini mässu ei ilmunud avalikkuse ette mitte Putin ise, vaid tema teisik.
Debora Vaarandi nautis 1940. aastal elu luksuskorteris, mille elanikud tõsteti välja ja küüditati (403)
Tallinnas Suur-Patarei tänaval asuva uhke kivimaja seinal on mälestustahvel Debora Vaarandile. Maja traagilise saatusega omanik on aga unustatud.
Kirevad lood Nooruse ühikast: „Köök oli selline koht, kuhu tuli alati siseneda väga ettevaatlikult“ (40)
Viimased tudengid on Nooruse 7 ühiselamust lahkunud. Üheksakorruseline punane hiigelmaja seisab Tartus tühjana. Mitukümmend aastat tudengitele peavarju pakkunud hoone muutub tundmatuseni. Seal sündinud naljakad lood aga jäävad.
EKSPRESSI ARHIIVIST | Telemaja unustatud kaitsjad: „Mäletan seda hetke, kui öeldi, et nad on kahesaja meetri kaugusel“ (36)
20. augusti ööl 1991 kaitsesid telemaja kaheksa Eesti eriüksuslast ja neli politseinikku. Nad olid valmis oma elu ohverdama. Tänuks unustati nende nimedki.
Suvel 1933 ei ajanud Peruu võimud Eestiga mitte ainult relvaäri, vaid otsisid siit ka oma presidendi tapjate jälgi.
Traagilise lõpuga armulugu luuletaja August Alle ja president Pätsi suguseltsi kuuluva Nadja vahel tõi kaasa ka skandaale.
Natsi-Saksamaa juhtide üle Nürnbergi tribunalil langetatud otsused tuginesid Nõukogude Liidus sündinud ideele, et vallutussõja kavandamine ja vallapäästmine on kriminaalkuritegu. Kui Vene president Vladimir Putin peaks kunagi astuma tribunali ette, siis mõistetakse tema üle kohut sama idee alusel.
Tartu ümbruses tekkisid 19. sajandi lõpus Eesti esimesed talupoeglikud jalgrattaseltsid. Nad rajasid endile suurejoonelised trekid, mille piirjooned on veel praegugi maastikul näha.
Vene tsaaride õukonnakunstniku järeltulija tahtis Muuga mõisast teha uhke muuseumi, kuid mõrtsuka kuulid purustasid selle kavatsuse.
EKSPRESSI ARHIIVIST. Luteri kiriku piiskopi abielu tormiline ja pikantne lõpp tekitas 1930ndate Eestis sama suurt kära nagu presidendi abielulahutus praegu.
„Esimest hävitustööd käis kogu linn ahastava meelega vaatamas.“ Kuulsad ehitised, mille venelased Eestis õhku lasid (38)
Samasuguse brutaalsusega, nagu venelased purustasid Kahhovka tammi, purustasid nad ka 1941. aasta sõjasuvel enne taganemist Eestis.
Valitsusjuhi Jaan Tõnissoni kõne jõuline segamine Vanemuise teatris viis protestijad trellide taha.
Parteiaktivistid nagu Smuul ja Vaarandi polnud manukad. Lisaks vara üleskirjutamisele nad ka valvasid ja püüdsid küüditatavaid.
Smuuli osalusel Jõepere talust küüditatute traagiline lugu. „Autojuht ütles: vii vokk tuppa tagasi, sa lähed Siberisse“ (152)
Kõue vallas Harjumaal asunud suur ja ilus talu pühiti märtsiküüditamisega peaaegu jäljetult maa pealt.
EKSPRESSI ARHIIVIST | Kirjanik Uno Lahe KGB-mineviku traagilisim lugu: EW ohvitseri kinnipidamine tipnes tütre tulistamisega (7)
Neil päevil arutletakse selle üle, kuivõrd hukkamõistu väärt on kirjanik Juhan Smuuli ja luuletaja Debora Vaarandi osalemine küüditud inimeste vara riigistamises. Eesti ajaloos on teisigi kirjanikke, kes KGB heaks töötanud.
Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia riigivisiidi puhul Eestisse anname kuninglike ürikute ja fotode valikuga ülevaate Eesti ja Rootsi sidemeist viimase 400 aasta jooksul.
Aastakümneid peidus olnud märtsiküüditamise allikmaterjalid Harjumaa kohta jõudsid alles 2020. aastal Rahvusarhiivi. Need materjalid sisaldavad lisaks Juhan Smuulile veel paljude küüditamises osalenute nimesid.
Küüditamispäeval, 25. märtsil 1949 saabus Kõue valda operatiivgruppide koosseisus koguni neli kirjanikku.
Politsei jahtis mitmeid kuid jultunud vargajõuku, kuhu kuulusid kurjategijad pikanäpumeestest miljonärini välja (11)
Üle poole aasta hoidsid vargad hirmu all pealinna jõukamaid kodanikke, murdes sisse nende elamistesse ning viies kaasa kallihinnalisi ehteid ja muud väärtuslikku kraami.
Hullem kui mõrvamine. Eesti naiskodukaitse juhid kaotasid isamaalisuse tõttu elu, nende mantlid anti riigi tuludesse (55)
Katkend raamatust „Ülekohtu toimikud 2“, milles kajastatud naiskodukaitse juhtide traagilised lood 1940. aastatel.