Millest on tehtud Eesti viin?
Eestimaine viinapõletamine omamaisest rukkist on toonud meile kuulusust sajandeid. Vahepealsed ajad on seda traditsiooni muutnud ning Eestis toodetakse kümneid viinamarke, mille piiritus ei ole valminud kohalikust viljast. Nii sai Eesti üks tuntumaid viimameistreid Arno Narro enesele aastaid tagasi ülesande idee autorilt Toomas Sildmäelt luua retsept viinale, mis valmiks meie oma puhtast veest (meie vee eripäraks on hulgaliste soiste alade ja turbaväljade läbimine, mis mõjutab vee mineraalset koostist), meie oma rukkipõldudel kasvanud viljast, oleks destilleeritud piirituseks meie oma piiritusetehases ning siin ka villitud.
Uus eeterlikku tüüpi (viinad jaotatakse oma lõhna ja maitseomadustelt kahte suurde rühma – vilja omadusi esiletoovateks, jõulisemateks ja intensiivsemateks viinadeks ning eeterlikeks ehk apteegilikeks, hästi puhasteks, kargeteks viinadeks) rukkiviin Saaga liigitub premium-viinade klassi ning on valmis oma maitsekvaliteedilt võistlema selliste suurnimedega nagu Grey Goose, Absolut, Ketel One, Belvedere, Smirnoff. Saaga viina ei maitsestata suhkruga.
Kuigi viinasid valmistatakse ka odrast, nisust ja kartulist, on eestlane omamaist viina seostanud kõige enam siinse rukkiga, mis omaette faktina uuele kvaliteetviinale hea annuse emotsionaalset elevust lisab.
"Hea viin! Tõsiselt!" on jutt lühike ja napp esimestel degusteerijatel. Ideede genereerijad suunavad oma pilgud aga peatselt ka väljaspoole Eestit, esialgu lähiturgudele.